ANTALYA HABERLERİ

ATSO Başkanı Çetin: 7 Nisan'da ipi göğüsleyeceğiz

DHA
03.04.2018 - 10:26Son Güncelleme :
DHA

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seçiminde başkanlığa aday olan Davut Çetin, 7 Nisan'da ipi göğüsleyen taraf olacaklarını belirtti.

ATSO Başkanı Davut Çetin, 7 Nisan Cumartesi günü yapılacak olan ve üç adayın yarışacağı seçim sürecini değerlendirerek, geçen dönemi ve projelerini anlattı. 7 Nisan'daki seçimde oy kullanabilecek netleşen üye sayısının 21- 22 bin civarında olduğunu belirten Davut Çetin, daha önce 269 ve 110 olarak açıklanan komite ve meclis üye sayılarının, bir grubun daha sınırı geçmesiyle, seçilecek komite üye sayısının 271'e, meclis üye sayısının 111'e yükseldiğini söyledi. Komite ve meclis üyelerinin seçiminden sonra itiraz sürecinin tamamlanmasıyla 6-7 gün sonra da yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu ve disiplin kurulu üyeleriyle, TOBB delegelerinin seçileceğini söyleyen Çetin, son olarak da meclis başkanlık divanının seçimiyle seçim takvimi sürecinin tamamlanacağını açıkladı.

İKİ GRUPTA LİSTE ÇIKARMIYOR

Seçime Antalyaspor ve Türk bayrağının renklerini temsilen kırmızı ve üzerindeki yazıları beyaz olan listeyle gireceklerini kaydeden Çetin, 49 meslek komitesinde iki grup haricindeki tüm meslek komitelerinde liste çıkaracaklarını söyledi. Davut Çetin, görevi devraldığı eski başkan Çetin Osman Budak'a saygısı nedeniyle, Budak'ın oğlu Yiğit Budak ile kardeşi Metin Budak'ın bulunduğu iki grupta liste çıkarmayacağını açıkladı. Çetin, "Eski başkanımıza saygı duyduğumuz için onun gruplarında liste çıkarmıyoruz, birinde kardeşi, birinde oğlu var. Diğer bütün gruplara liste çıkarıyoruz. 13'üncü Grup Kağıt ve Matbaacılık Meslek Komitesi ile 28'inci Grup Kırtasiye, Fotoğraf ve Tercümanlık Hizmetleri Meslek Komitesi'nde liste çıkarmıyorum" dedi.

'İPİ GÖĞÜSLEYEN BİZ OLACAĞIZ'

Diğer gruplarda tarafsız beyaz olanların da bulunduğu, kendileri ve karşı taraftan bir-bir şeklinde isimlerin olduğu listelerin de çıkacağını dile getiren Davut Çetin, “Bunlar dışındaki tüm komitelerde kırmızı listelerle seçime gideceğiz. Bugüne kadar yaptığımız görevlerde, hayata geçirdiğimiz işler ve projelerimizi herkes gördü ve tekrar aday olduk. Seçimle ilgili çok iyi bir ekiple iyi bir çalışma götürüyoruz. 7 Nisan'da da ipi göğüsleyenin biz olacağımızı çok rahatlıkla söyleyebilirim" dedi.

'BU KADAR ZOR BİR DÖNEM GÖRMEDİM'

ATSO başkanlığı görevine geldikten sonraki süreci de anlatan Davut Çetin, 24 Ekim 2015'te başlayıp 2016 yılı sonuna kadarki sürecin Antalya açısından çok zor bir dönem olduğunu hatırlattı. Antalya'da görülen en büyük krizin bu dönem olduğunu kaydeden Çetin, “Terörün şiddetli döneminde, siyasi gerginliğin yüksek olduğu dönemde görev yaptık. Bu olayların yanında 24 Kasım 2015'te Rusya ile uçak krizi yaşadık. Turizmde 2006 yılı rakamına geri döndük, yani 10 yıl geriye gittik. İşten çıkarmalarla kayıtlı istihdam 60 bine yakın azaldı. Ben bu yaşa geldim, 18 yıldan bu yana odada görevler aldım. Böyle bir dönem, bu kadar zor bir dönem görmedim" diye konuştu.

'KRİZİ ATLATMAK İÇİN CİDDİ ZAMAN AYIRDIK'

Bu zor dönemde ATSO olarak Antalya'nın bu krizi atlatabilmesine yönelik çok geniş kapsamlı çalışmalar yapıldığı ve bir rapor hazırlanarak, ilgili tüm bakanlıklarla da görüşmeler gerçekleştirildiğini söyleyen Çetin, “Bu çalışmalara ciddi zaman ayırdık. Ancak her terör olayında 5-6 gün moralimiz bozuldu, elimiz işe gitmedi. Bu süreçler düşünüldüğünde bu oda bu süreçleri o kadar başarılı geçirdi ki, o kadar terör olayı ve olumsuzlukların içinde turizm 6 milyon 200 bine düşmüş, 15 Temmuz, 250 şehit verdik, ondan önceki terör olaylarında da 300'ün üzerinde şehit verdik. Odamıza bomba konuldu" dedi.

EN BÜYÜK PROJE ANTALYA 4.0

Terör ve ekonomik kriz nedeniyle geçen dönem çok zaman kaybedildiğini belirten Çetin, “Bu dönemimizin başlangıç vizyonu kültür ve sanattı, biz bunun üzerine e-oda, etik üye, inovasyon ve Antalya 4.0 konularını koyduk. Önümüzdeki dönemde en büyük projemiz Antalya 4.0, akıllı ekonomi- akıllı toplum stratejisinin kamu, yerel yönetim ve bütün STK'ların katılımıyla hayata geçirilmesidir. Meslek komitelerimizin sektörü harekete geçiren ve sektörel proje üreten bir yapıya kavuşması gerekiyor. Bunun için ilk günden eğitim çalışmasıyla başlayacağız. Oda olarak bir 'think tank' gibi çalışacağız. Her komite, sektörünün ortak akıl merkezi olacak. Bütün sektörlerde küçük işletmeler arasında işbirliğini geliştirmek için çalışacağız" diye konuştu.

E-TİCARET DİJİTAL ESNAF ÇAĞI

Oda olarak ticaret sektörünü dijital çağa e-ticaret, dijital esnaf, teknoloji festivali çalışmalarıyla hazırlayacaklarını dile getiren Çetin, “Ayrıca kent merkezinde turistik ticareti cadde festivali, gastronomi festivali, mücevher festivali gibi etkinliklerle destekleyeceğiz. Geçtiğimiz dönemde tarım, yapı malzemeleri ve gıda ihracat kümeleriyle dünyaya açıldık ve önemli tecrübe kazandık. Şimdi sağlık turizmi ve bilişim hizmetleri ihracat kümesi çalışmasını başlattık. Antalya'nın her sektörde uluslararası açılımını dış ticaret kulübüyle destekleyeceğiz" dedi.

TANITIM İÇİN YENİ YAPILANMA

Antalya tanıtımı için yeni bir yapılanma gerektiğini, şu anda Antalya web sayfasının bile yetersiz olduğunu söyleyen Çetin, “Büyükşehir, ilçe belediyeleri, AKTOB, ATAV gibi STK'larla daha güçlü ve profesyonel bir tanıtım çalışması yapmayı hedefliyorum. Antalya konut sektöründe gerek kentsel dönüşüm gerekse uluslararası nitelikli projelerle daha estetik, daha yeşil, sosyal hayatı ve ticareti destekleyen bir kent kimliği kazanmalıdır. Bu konuyu dile getirdik, fakat ilerleme sağlamaya zamanımız yetmedi. Dolayısıyla bu çalışmalarla hedefim Antalya'nın akıllı, dijital, yeşil bir kent ve ekonomi yönünde ilerlemesine katkıda bulunmaktır" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ATSO Başkanı Çetin: 7 Nisan'da ipi göğüsleyeceğiz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı