Gündem Haberleri

  Atom Enerjisi Kurumu İran'ı oylayacak

  A.A.
  04.02.2006 - 12:59 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulu, AB üçlüsü ile ABD'nin ortaklaşa sundukları “İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesini” öngören karar tasarısını oylamak üzere bugün yeniden toplandı.

  AB'nin üç büyükleri Almanya, Fransa ve İngiltere ile ABD'nin ortaklaşa hazırladıkları ve Rusya ile Çin'in de “desteklediğini” bildirdiği karar tasarısındaki bazı ifadelerin, özellikle bağlantısız ülkelerden gelen itirazlar üzerine “yumuşatıldığı” bildirildi.
  Güvenilir diplomatik kaynaklar, dün verilen arada, karar tasarısı metninde “ufak bazı rötuşlar” yapılarak, “UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'nin 6 marttaki yönetim kurulu olağan toplantısına sunacağı raporun da BM Güvenlik Konseyi'ne iletilmesi, bu tarihe kadar İran'ın nükleer faaliyetlerindeki gelişmelerin beklenmesi” ifadesinin konulduğunu belirttiler.
  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) Viyana'daki genel merkezinde 2 şubat günü başlayan ve iki kez ertelenmenin ardından bugün yeniden toplanan Yönetim Kurulu'nun 35 üyesinden çoğunluğu, İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesini desteklediğini belirten diplomatik kaynaklar, “Venezüella, Suriye, Küba ve Güney Afrika'nın İran'a destek olan ülkeler arasında yer aldığını” belirtiyorlar.
  Yönetim Kurulu üyesi toplam 35 ülke arasındaki bağlantısız 15 ülkenin aralarında “ortak bir tavır belirleyip belirlemediği” ise kesin olarak bilinmiyor.
  Karar tasarısı üzerinde yapılacak oylamada konsensüs (oy birliği) sağlanmasının beklenmediğine işaret eden diplomatik kaynaklar, geçen yıl sunulan karar tasarısında olduğu gibi bu tasarısının da oy çokluğuyla kabul edilmesi olasılığının yüksek olduğunu belirtiler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı