ATO'dan Dubai kuleleri yerine 'Kuleturka' önerisi

ANKARA (ANKA)
30 Ekim 2005 - 11:29Son Güncelleme : 30 Ekim 2005 - 11:29

ATO, İstanbul'a Dubai kuleleri yerine 'belediye ve kamu için daha karlı olacak yerli kuleler yapmaya' talip oldu.

Ankara Ticaret Odası (ATO), Dubai Holding’in iş ve alışveriş merkezi olarak kullanılmak üzere İstanbul’a inşa etmeyi planladığı kuleler yerine, "belediye ve kamu için daha karlı olacak yerli kuleler yapmaya" talip olduğunu açıkladı.
  
Oda’dan yapılan açılamada ATO Başkanı Sinan Aygün’ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a bir mektup yazarak, İstanbul’da kule yapmaya talip olduğu bildirildi.

Aygün’ün mektubunda kuleleri inşa etmek için kurulan ortak şirketin yüzde 20 hissesinin belediyeye, yüzde 80 hissesinin ise Dubai Holding’e ait olduğu anımsatılarak, "belediyeye yüzde 50 hisse" teklif edildiği açıklandı. Aygün mektubunda şunları iletti:
  
"ATO olarak çok daha iyi şartlarda, örneğin yapılacak inşaatın yüzde 50’si belediyenize bırakılmak kaydıyla aynı kulelerden daha iyisini yapmayı taahhüt ediyoruz. Belediyenin kasasına çok daha fazla para girmesine yol açacak ve dolayısıyla kamu çıkarını da koruyacak talebimize evet diyeceğinizi umuyoruz."

"DUBAİ HOLDİNG TÜRK SERMAYESİNİ ALIP ÜLKESİNE DÖNECEK"
 
Mektupta, 46 bin metrekarelik arazide 3 emsale göre 138 bin metrekarelik bir yapı alanı oluştuğunu kaydeden Aygün, "500 milyon dolar maliyeti bulunduğu belirtilen projenin tahsis edilen arazinin değerinin altında kaldığını düşünmekteyiz" dedi.

"KULETURKA'YA 'EVET' DEYİN"

Aygün, kulelerdeki ofis ve dükkanlara taleplerin başladığına dikkat çekerek, şu görüşleri dile getirdi:
  
"Kulelere yabancı sermaye gelmeyecek. Yapılan ofis ve dükkanları yerli sermaye satın alacak. Maliyeti 100 bin dolar olan 100 metrekarelik ofisler 600 bin dolara satılacak. Dubai Holding, bu satışlardan elde ettiği Türk sermayesini alıp ülkesine dönecek. Kule yapmak için Dubai prensine ihtiyacımız yok. Kuleturka yapacak yerli girişimciler de var. Gelin Türk sermayesi olduğunu da görün ve Kuleturka’ya evet deyin."

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı