ANKARA HABERLERİ

ATO yıkıma tepkili

Hürriyet Haber
29.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Lokanta, Pastane ve Kafeterya Meslek Komitesi, Eryılmaz başkanlığında alınan “işletmelerin ön bahçelerini kapatabilmeleri” kararının yeniden gündeme alınarak yıkım kararıyla sonuçlandırılmasına karşı çıktı.

Hürriyet Haber

Ankara Ticaret Odası (ATO) Lokanta, Pastane ve Kafeterya Meslek Komitesi, işletme ön bahçelerinin tente ve sundurmalarla kapatılmasına karşı çıkarılan yıkım kararına tepki gösterdi. Komite Başkanı Hıfzı Kuruşa, “Çözümsüzlük çözüm olmuş derken Çankaya Belediyesi yıkım kararının Büyükşehir Belediye Meclisi’nden çıktığını, esnaf ve vatandaşları dinleyerek sorunun çözüme kavuşturulacağını söylüyor. Vatandaşlar ise Kızılay’ın mevcut halinden memnun olmadıklarını ifade ederek, daha rahat yürüyebilmek için Çankaya Belediyesi’nin başlattığı çalışmalara destek veriyor. Meslek Komitesi, 2007’de Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz başkanlığında alınan “işletmelerin ön bahçelerini kapatabilmeleri” kararının yeniden gündeme alınarak yıkım kararıyla sonuçlandırılmasına karşı çıktı.

Karar oy birliğiyle alındı

Lokanta, kafe, pastane ve benzeri yerlerin ön bahçelerinin kapatılabilmesiyle ilgili açıklanan kararda yasal çerçevelerde ve kat sahiplerinden oy birliği ile izin almak şartıyla ön bahçelerin işletmelerce kapatılabilmesine izin verildi.

Vatandaş çalışmalara destek veriyor

Konur ve Karanfil bölgesinde Çankaya Belediyesi’nin başlattığı çalışmalara vatandaşlar destek veriyor. Yolun her iki tarafını esnafların ön bahçelerini kapatarak kullanıma açmaları nedeniyle rahat yürüyemediklerini ifade eden Ankaralılar, çalışmaların kısa sürede tamamlanmasını bekliyor.

Düzenleme Kızılay’dan başlıyor

ÇANKAYA Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Şemsettin Durmuş “Bugün Ankara’nın merkezi olan Kızılay’da rahat yürüyemiyorsunuz. Bu sebeple belediyemizin Konur ve Karanfil’de çalışmalarına başladığı proje Kızılay’ı tüm problemlerinden kurtarmaya yönelik gerçekleştirilmektedir.” Bina önlerinde mevzuata aykırı bir biçimde yapılan kapalı çıkmaların sökülerek Çankaya Belediyesi ve esnafın ortak kararıyla belirleyeceği üst örtü tasarımının uygulanacağı ifade edildi.

Çözümsüzlük çözüm olmuş

Başkan Hıfzı Kuruşa, daha önce izin verilen bugünlerde yıkımı konuşulan ön bahçelerin yıkım kararının hukuki olmadığını iddia ederek, “Ön bahçe kullanımına verilen izne sigara yasağının da eklenmesiyle apartman sakinlerinden izin alıp işletmelerimizi genişlettik. Yıkım işlemi gerçekleşirse birçok işletme çalışanlarının bir kısmını çıkarmak durumunda kalacak. Bu da başbakanın sözleriyle bağdaşmamış olur. Yıkım kararının iptaliyle ilgili her yolu denedik ve denemeye de devam ediyoruz. Ülkemizde çözümsüzlük çözüm olmuş. Filler tepiniyor çimler eziliyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ATO yıkıma tepkili haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı