ATO Uğur Dündar'ı fındık krizinde göreve çağırdı

A.A.
10.08.2006 - 11:47 | Son Güncelleme: 10.08.2006 - 11:57

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, fındık sorununun çözümü için Ankara genelinde “eylem planı” uygulamayı düşündükleri bildirdi. Aygün, Uğur Dündar'a çağrıda bulunarak 'Türkiye ekonomisinin zarar görmemesi için kuş gribinin aşılmasında oynadığı rolü burada da oynasın.' dedi.

Aygün, bu çerçevede, “ilkokullarda fındık dağıtımı”, ”süpermarketlerin toplu alım yapması”, “süpermarketlerde fındık tüketim kampanyası düzenlenmesi” gibi seçenekler üzerinde durulduğunu kaydetti.
Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin petrolü konumundaki fındığın uluslararası fındık lobisi tarafından kuşatıldığını kaydederek, “Fındığı kurtlandırdılar. Bu kurt sökülüp atılmazsa, Karadeniz'de sosyal dengeler de kurtlanır” dedi.

Aygün, geçen yıl 6-7 YTL olan fındık fiyatının bu yıl 2 YTL'ye kadar düşürüldüğünü ifade ederek, üreticinin gelir kaybının 2.5 milyar YTL'yi bulduğunu söyledi. 9-10 dolar olması gereken fındık ihraç fiyatının 3-4 dolar seviyesine gerilediğini ve bunun 1.5 milyar dolarlık gelir kaybı ortaya çıkardığını ifade eden Aygün, “Hem üretici 2.5 milyar YTL, hem devlet 1.5 milyar dolar gelir kaybediyorsa burada matematik de, mantık da, insaf da yoktur. Burada olsa olsa büyük bir oyun vardır” diye konuştu.

Fiskobirlik'in devre dışı bırakılması ve TMO'nun devreye sokulacağının açıklanmasının hiçbir sorunu çözmediğini kaydeden Aygün, ”TMO'nun hangi miktarda, kaç paradan, ne zaman alım yapacağı belli değil. Nereden para aktaracaksınız? IMF izin verecek mi? Bu kurumun fındık hakkında bilgisi, görgüsü var mı? Ancak buna da şükretmek gerekir, TMO yerine TMSF yetkili kılınsaydı şaşmazdım” dedi.

ATO'DAN KAMPANYA HAZIRLIĞI

Sinan Aygün, ATO olarak fındık fiyatının düşürülmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, bu amaçla Ankara genelinde ”eylem planı” uygulamayı düşündüklerini bildirdi. Aygün, eylem planının ana noktalarını şöyle sıraladı: “Ankara'da ilkokullara fındık dağıtılacak. Süpermarketçilerle toplantı yapılarak toplu alımlara gidilecek. Süpermarketlerde fındık tüketim kampanyaları düzenlenecek. ATO'da yemeklerde fındık yağı tüketilecek.
ATO üyelerinin fındık yağı tüketmeleri için çağrıda bulunulacak. Makyaj ve bakım ürünlerinde fındık yağı kullanımı özendirilecek.”

UĞUR DÜNDAR'A ÇAĞRI

Sinan Aygün, fındığın yurt genelindeki tüketimini artırmak için de kampanya düzenlenmesini istedi. Aygün, açıklamada şu görüşleri dile getirdi:  “Biz bu kampanyanın bir yanında olmaya ya da bu kampanyayı düzenlemeye talibiz. Sayın Uğur Dündar'a da çağrıda bulunuyorum. Türkiye ekonomisinin zarar görmemesi için kuş gribinin aşılmasında oynadığı rolü burada da oynasın. Fındık, Türkiye ekonomisinin bel kemiği ürünlerin başında gelmektedir. Uğur Dündar (olur) desin, biz de düğmeye basalım. Oynanan oyunlara (dur) diyelim.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı