ANKARA HABERLERİ

ATO nitelikli eleman için dış ticaret koleji kuracak

Hürriyet Haber
26.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Bezci, ATO ile Eğitim Yöneticileri ve Uzmanları Derneği (EYUDER) tarafından düzenlenen “Mesleki Teknik Eğitimde Yapısal Arayışlar Konulu Mesleki ve Teknik Eğitim” çalıştayının açılışında yaptığı konuşmada, mesleki eğitimin öneminin yeni anlaşılmaya başlandığını belirterek, bugün ülke gündemini meşgul eden konular arasında lise ve üniversite mezunu gençlerin işsiz olmasının geldiğini ifade etti.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Nitelikli eleman eksik

Bezci, mesleki ve teknik eğitimin, eğitim alanının konusu olmasının yanı sıra istihdam ve üretim alanını etkileyen, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek bir konu olduğuna işaret ederek, “Nitelikli eleman eksikliği küresel ekonomiye uyum ve rekabet edebilme kabiliyetimize sekte vurmaktadır” dedi.
İşgücünde aranan özelliklerin sürekli değiştiğini, istihdam yaratan kesimin nitelikli işgücünden beklediği vasıflara sürekli yenilerinin eklendiğini belirten Bezci şunları söyledi:
”Bu sebeple iyi eğitim verilmiş ve beceri kazandırılmış işgücüne olan talep doğru değerlendirilmeli, mesleki ve teknik eğitimin dünya ve ülke koşullarındaki hızlı dönüşüm ve yapılaşmaya uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.”

Dış ticaret koleji yapacağız

“MESLEKİ ve teknik eğitimin sadece okullarla sınırlı tutulmamalı. Öğrencilere aldıkları eğitimi uygulamayla pekiştirecek imkanlar tanınmalı. ATO olarak daha önce dört okul yaptırdık. Türkiye’nin 2023 yılındaki ihracat hedefi 500 milyar dolar ve bu da nitelikli işgücüyle olur. Biz de bu konuda üzerimize düşeni yapacağız ve bir tane de dış ticaret koleji yapacağız” Bezci, Yenimahalle’de 16 dönümlük bir arazi üzerine endüstri meslek lisesi yaptıracaklarını anlatarak, bunun yanı sıra bir de dış ticaret kolejini eğitime kazandıracaklarını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ATO nitelikli eleman için dış ticaret koleji kuracak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı