Gündem Haberleri

  ATO Meclisi: Söz bitti, bıçak kemiğe dayandı

  ADANA / DHA
  27.10.2007 - 17:20 | Son Güncelleme:

  Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Başkanı Behiç Pakyürek, Türkiye'nin en önemli sorununun terör olduğunu, diğer sorunların derhal ikinci plana atılması gerektiğini belirterek, “Söz bitti, bıçak kemiğe dayandı. Tek yürek halinde bu sorunu çözmeliyiz” dedi.

  ATO'nun ekim ayı olağan meclis toplantısı Behiç Pakyürek başkanlığında yapıldı. Terörist saldırılarda şehit düşen askerlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ardından açış konuşmasını yapan Pakyürek, terör olaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin 23 yıldan bu yana gündeminde olan terörün tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini anlatan Pakyürek, 2000 yılından itibaren Türkiye'nin dost ve müttefiki olan ABD’nin Ortadoğu üzerine yaptığı planlar, Irak Savaşı, Afganistan'da konuşlanma, İran'la olan durumun, bölgedeki hareketliliği farklı noktalara taşıdığını hatırlatarak, şunları söyledi:
  “Yakın zamana kadar her yetkili ağızdan çıkan ve Irak'ın kuzeyinde olası bir Kürt devleti oluşumuna tepki veren söylemler şimdi sadece sözlerde kaldı. Ancak artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Söz bitmiştir. Bu andan itibaren Türk devletinin ve onun bölünmez bütünlüğüne yapılmaya çalışılan ve de yapılmış olan uzun vadeli bir planın parçası olarak yürütülen bu eylemlere seyirci kalınamaz. Artık sadece terör odakları ile sıcak çatışmalar yapılması 10, 100, 500 terörist öldürülmesi, kamplarının yerle bir edilmesi de yetmez, yetmeyeceği de açık ve seçik ortadadır. Bunu böyle devam ettirmek saflık olacaktır. Bir yandan dost ve müttefikimiz ABD, diğer yandan içine girmeye çalıştığımız AB ülkeleri Türkiye’nin bu konuda net bir tavrı ve kararı olduğunu anlamak durumundadırlar.”
  ATO Başkanı Şaban Baş da, olası sınır ötesi operasyonda ekonomik krizden korkulmaması gerektiğini belirterek, öncelikli sorunun milli birlik ve toprak bütünlüğünün korunması olduğunu söyledi. Baş, terör sorununa artık köklü çözüm bulunması gerektiğini, Türk halkının beklentisinin de bu yönde olduğunu kaydetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı