Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ATO: Kart vebasına çözüm bulun

  Hürriyet Haber
  16 Ekim 2005 - 13:23Son Güncelleme : 16 Ekim 2005 - 13:23

  Ankara Ticaret Odası(ATO) Başkanı Sinan Aygün, kredi kartları yasa tasarısında faizlerin sınırlandırılmasını ve mevcut borçların da faizleri düşürülüp taksitler halinde ödenmesine olanak sağlanmasını istedi. Aygün, milletvekillerine yazdığı mektupta, "Kuş gribi kadar tehlikeli bir salgın hastalık haline gelen kredi kartları vebasının aşısı sizin elinizde" diye seslendi.

  ATO Başkanı Sinan Aygün, kredi kartları sorununa ilişkin olarak milletvekillerine gönderdiği mektupta, kredi kartı borçlarındaki artışı anımsattı. Aygün, 2001 krizinde 111 bin olan borcunu ödeyemeyen kişi sayısının bu yılın ilk 7 ayında 133 bin kişiyi bulduğuna, 186 milletvekilinin kartının iptal edildiğine dikkat çekerek, bu yılın eylül ayında ödenmeyen borçların geçen yılın aynıdönemine göre yüzde 157 artışla 1.2 katrilyon liraya ulaştığını kaydetti. Aygün, "Ancak bu daha buzdağının görünen yüzü, tehlikenin büyüğü daha geride duruyor. Eylül ayı itibariyle toplam kredi kartı borcu 17 katrilyon lirayı buluyor, yani bunlar da potansiyel batık riski taşıyor" dedi.

  "SORUN FAİZLERİN YÜKSEKLİĞİ"

  Mektubunda sorunun temelinde bankaların uyguladığı faizlerin yüksekliğinin bulunduğunu kaydeden Aygün, "Toplumun hemen her kesiminden bir mağdur yaratan, intiharlara, boşanmalara sebebiyet veren kredi kartlarındaki yüksek faizlere ’dur’ deme zamanı gelmiş, geçmektedir" dedi.

  "BİNLERCE MAĞDUR YARDIM TALEP EDİYOR"

  ATO’ya kart mağduru binlerce kişinin telefon, faks ya da mektupla ulaşarak feryat ettiklerini ve yardım talebinde bulunduklarını belirten Aygün, mağdurların arasında devlete en üst kademede hizmet etmiş yönetici ve milletvekillerinin de bulunduğunu kaydetti.

  "FAİZ SORUNU ÇÖZÜLMEZSE TASARI HAVADA KALACAK"

  Aygün, kredi kartı yasa taslağının en kısa zamanda genel kurul gündemine geleceğini anımsatarak, "Ancak asıl sorun olan faiz ayağı halledilmezse hükümetin hazırlamış olduğu tasarı havada kalacak ve sorunun çözümüne yardımcı olmayacaktır" dedi.

  "KART FAİZLERİ TÜKETİCİ KREDİ FAİZLERİNE GÖRE BELİRLENSİN"

  Sinan Aygün, üretici fiyatları endeksinin yıllık yüzde 4.38’e, tüketici fiyatları endeksinin yüzde 7.99’a düştüğünü, tüketici kredilerine aylık yüzde 1.35, yıllık yüzde 16.2 faiz uygulandığını, Hazine bonosunda vadeli mevduat faiz getirilerinin yıllık net yüzde 15-18 arasında olduğunu, gecikme cezasının yıllık yüzde 5-10 arasında değiştiğini anımsattı. Buna karşın kredi kartı faizlerine aylık ortalama yüzde 5.80 faiz uygulandığını, bileşik faizin ise yüzde 100 anlamına geldiğini belirten Aygün, şöyle konuştu:"Hiçbir izahat, bu haksızlığı anlatmada başarılı olamaz. Ülke gerçekleri ile çelişen ve tefeci faizini anımsatan bu oranların tavan rakamları, bankalara bırakılmadan tasarı ile makul seviyeye düşürülmelidir. Tüketici kredilerine uygulanan faiz oranları, eşit ya da yüzde bir kaç puan fazlasıyla kredi kartlarına da uygulansın. Bu olmazsa devlet borçlanma faizleri baz alınsın. Bu faizlerin örneğin yüzde 30 fazlası uygulansın. Faizler bu oranı geçemesin."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı