ANKARA HABERLERİ

ATO’dan yerli üretim ve tüketim çağrısı

Hürriyet Haber
25.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Yerli ürünlerin dünya ile rekabet edebilmesi için tüketiciye, “Yerli ürün seç, ülke ekonomisine katkı sağla” çağrısında bulunan ATO Başkanı Bezci, “Dünya pazarında söz sahibi olabilmemiz için, tüketecilerimizin de seçici olması lazım” dedi.

Hürriyet Haber

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, üretim ve tüketimde “yerli ürün” çağrısında bulundu. Tüketicilere, “Yerli ürün seç, ülke ekonomisine katkı sağla” tavsiyesinde bulunan Bezci, şunları söyledi:

“Artık Türk sanayicisi dünyanın önde gelen üreticileriyle yarışır duruma geldi. Tüm sektörlerde kalite ve güven unsurunu ön planda tutan üreticilerimizin, dünya pazarındaki önünü açmak için tüketicilerimizin de seçici olması gerekmekte. Muadil ürünler arasında ithal olanı değil de yerli olanı seçmek ülke ekonomisine katkı sağlamanın yapı taşı olacak. Tüketicilerimize seslendiğimiz gibi üreticilerimiz de ham madde tercihini yerliden yana kullanırsa yerli yatırımcımız yeni dünya markalarıyla evrensel düzeyde yarışabilir konuma erişecek.

Ekonomiye yerli katkı

Günlük ticarette en basit alışverişlerde aynı ürünün yerlisini tercih etmek ülke ekonomisine katkıda bulunmak demektir. Bilinçli tüketim kavramının temeli tercihlerin yerliden yana kullanılmasıdır. Bir tüketici alışverişi yaparken üç unsura dikkat etmektedir. Bunlar, fiyat, kalite ve marka bilinirliğidir. Bunların yanına yerli ürün tercihini de eklemek gerekir. Bu bilinci aileler çocuklarına, okullar öğrencilere, medya kitlelere, sivil toplum örgütleri de kamuoyuna kazandırmalıdır. Bu sorumluluk hepimizindir.”

Ankara ürünleri dünyaya açılıyor

ATO Başkanı Bezci, son yıllarda Ankara’da yerli üretimin zirve yaptığını dile getirerek tüketicinin güvenini kazanmış birçok markanın Ankaralı olduğunu söyledi. Bezci, “Ankara geçmişte bürokrasi kenti, grikent, kravatlı kent, En-kara gibi önyargılı yakıştırmalarla anıldı. Bunların artık geçmişte kaldığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Ticaretiyle, sanayisiyle ve tüketim bilinciyle Ankara, yerli yatırımın lider kentlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ankaralı artık üretmekten ve tüketmekten korkmuyor. Dünya piyasasında ben de varım diyor. Bu manada tüm kesimleri yerli üretime ve büyük ivme kazanmış Ankaralı yatırımcılara destek olmaya davet ediyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ATO’dan yerli üretim ve tüketim çağrısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı