ANKARA HABERLERİ

ATO’dan Erciş’e öğrenci yurdu

Hürriyet Haber
29.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Ticaret Odası, Van için bütçesinden ayırdığı 500 bin TL’nin ardından, Erciş’e 200 yatak kapasiteli bir de öğrenci yurdu yapma kararı aldı.

Hürriyet Haber

VAN depreminin yaralarını sarmak için harekete geçen Ankara Ticaret Odası (ATO), bütçesinden ayırdığı 500 bin TL’den sonra Erciş’e 200 yatak kapasiteli bir de öğrenci yurdu yapacak.

ATO’dan yapılan açıklamaya göre, Van depremi, Odanın Ekim ayı olağan meclis gündeminin de ilk sırasında yer aldı. İki gün önce yapılan olağanüstü meclis toplantısında deprem bölgesindeki ihtiyaçları karşılamak üzere Yönetim Kurulu’na 500 bin TL harcama yetkisi veren Oda Meclisi, bu toplantıda da, Van’ın ilçesi Erciş’te yıkılan yurdun yerine yeni bir öğrenci yurdu yapılmasına ilişkin karar aldı.

İlgili bakanlıklarla koordineli bir şekilde yürütülmesi planlanan öğrenci yurdunda, etüt salonları, spor ve sosyal tesisler ve kütüphane bulunacak. 2 milyon 500 bin TL’ye mal olması beklenen yurt binasının yapımına en kısa zamanda başlanması planlanıyor.

Kalıcı bir eser

ATO Başkanı Salih Bezci, Van depreminin büyük yıkım ve can kaybına yol açtığını ancak ülke halkının büyük bir yardımseverlik örneği göstererek yaraların iyileşmesi yönünde çalıştığını söyledi. ATO’nun da deprem yaralarını sarmaya katkı sağlamak için önce olağanüstü meclis toplantısıyla, Van’a 500 bin TL bütçe ayırdığını anlatan Bezci, “Erciş’te kalıcı bir eserimiz olsun düşüncesiyle yola çıkarak, öğrencilerimiz için 200 yatak kapasiteli modern bir barınma tesisi yapma kararı aldık. İlgili bakanlıklarla istişare ettikten sonra yapımına başlayacağımız barınma tesisini 6 ay ile 1 yıl arası bir sürede hizmete sokmayı planlıyoruz” dedi.

GVO’dan Van’a hızlı yardım

VAN’da yaşanan deprem felaketi ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları öğrencileri yardım için harekete geçirdi.   Yapılan duyuruların ardından 25-26 Ekim’de iki gün boyunca toplanan yardım malzemeleri 27 Ekim’de ODTÜ GVO danışması önünden Van’a gönderildi.

Her ayrıntı düşünüldü

Bizzat öğrenciler tarafından tasnif edilen ve tırlara yüklenen yardım malzemelerinin çoğunu kışlık kıyafet, battaniye, yorgan, günlük hijyen sağlayıcılar ve kuru gıdalar oluşturuyor. Yardım malzemeleri arasında dağcı tulumundan sobaya, iç çamaşırından bebek ayakkabısına, koltuk değneğinden havluya kadar her ihtiyaç düşünüldü. ODTÜ GVO’lu öğrencilerin en büyük dileği yardımlarının depremzedelere en kısa zamanda ulaşabilmesi.

Etimesgutlulardan Van’a büyük yardım

ETİMESGUT Belediyesi Kent Konseyi öncülüğünde, Van’daki depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldı.

Vatandaşların katkılarından oluşan gıda, giyim ve ihtiyaç malzemelerinin yüklendiği TIR, Van’a gönderildi. Kadın, erkek, yaşlı, genç toplumun her kesiminden vatandaşlar, depremzedelere destek için kenetlendi. Kimi evdeki halısını kucaklayıp getirdi, kimisi depremzede çocuklar için mama ve bebek bezi aldı. Etimesgut Belediyesi Şefkateli Çarşısı da kampanyaya giyim ve 100 koli gıda malzemesi desteği verdi.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, “Van depremi, orada yaşayan kardeşlerimiz gibi bizleri de sarstı. Yaşanan acılar hepimizin acısıdır. Kardeşlerimize sabır ve metanet diliyorum. Etimesgutlu kardeşlerimizin, Vanlı kardeşlerimizin zor günlerinde yanlarında olduklarını hissettirmek amacıyla, Kent Konseyimiz ve Kadın Meclisimiz bünyesinde faaliyet gösteren kardeşlerimizin elbirliği ile sağladıkları ihtiyaç malzemelerini, acilen yerine ulaştırılması için yola çıkarmış bulunuyoruz. Van’daki deprem mağduru kardeşlerimizin acılarını, sıkıntılarını paylaşacak, doğrudan ve dolaylı çabalarımız devam edecek.”

İhtiyaca odaklı kampanya

VAN’da yaşanan depremin ardından Çankaya Belediyesi tarafından başlatılan “Bağışlayın Ulaştıralım” kampanyası deprem bölgesinin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden ele alınıyor.

Belediyeden yapılan çağrı ile Çankaya Yardımlaşma ve Ekonomik Dayanışma Derneği (ÇAYED)’e ulaştırılan yardımlar, TIR’larla yola çıkarıldı. Yardım konvoyunun yanı sıra 10 kişiden oluşan arama kurtarma ekibini de deprem bölgesine gönderen Çankaya Belediyesi, genel yardım kampanyasını sona erdirerek, deprem bölgesinden bildirilen ihtiyaca odaklı yardımlarını sürdürecek.

Deprem bölgesine yardım elini uzatanlara teşekkür eden Çankaya Belediyesi Başkanvekili Halil Köseler, “Evindeki yiyeceğinden battaniyesine, sobasından mutfak tüpüne, temizlik malzemesinden çocuk mamasına kadar pek çok eşyayı bize ulaştırarak depremzedeye yardım elini uzatan Çankayalılar, dayanışma ve kardeşliğin güzel bir örneğini sergiledi” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ATO’dan Erciş’e öğrenci yurdu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı