ANKARA HABERLERİ

ATO’dan Borçlar Kanunu’nda değişiklik talebi

Hürriyet Haber
01 Ağustos 2012 - 02:00Son Güncelleme : 31 Temmuz 2012 - 14:40

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Borçlar Kanunu’nun bazı maddelerinin uzun vadede ekonomik ve sosyal krizlere yol açabileceğini belirterek, “Bu hataların ivedilikle giderilmesi için Borçlar Kanunu’nda rötuş gereklidir” dedi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

ATO Başkanı Salih Bezci, yaptığı yazılı açıklamada, günün ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak olan eski kanunun yerine çıkartılan Borçlar Kanunu’nun genel olarak iş alemini sevindirdiğini ancak uygulamada sıkıntı yaratacak bazı maddelerin düzeltilmeye muhtaç olduğunu söyledi. Bezci, “1 Temmuz’dan itibaren ticaret hayatımıza yön vermeye başlayan Borçlar Kanunu birçok yönüyle olumlu düzenlemeleri içerse de bazı konuların tekrar gözden geçirilmesi isabetli bir karar olacaktır. Özellikle eşlerin kefalet durumunda yazılı rızalarının alınmasına zorunluluk getiren kanun burada ticari hayatın akışını yavaşlattığı gibi eşler arasında da problemler çıkmasına neden olacaktır” dedi.

Sosyal politikalara zarar verir

Kanunun 584. Maddesinin, “Eşlerden biri mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı doğmadıkça, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir” şartı içerdiğini hatırlatan Bezci, bu maddenin birçok ailenin huzurunu kaçıracağını söyledi. Kefillik sorunu yüzünden boşanma sayısında artışa yol açabileceğine de dikkat çeken Beczi, “İş adamımız örneğin bir banka kredisine kefil olacağı zaman, eşinin yazılı rızasını alması ticari hayatın olağan akışına uygun olmadığı gibi, işi eve taşıyarak aile içinde anlaşmazlıkların yaşanmasına da yol açacaktır. İş dünyasında pek çok tacirin eşi ticari hayattan uzaklar ve ticari refleksleri de bilmedikleri gibi kefalete de rıza göstermeyebilirler. Bu durum, iş adamlarının itibarına kadar uzanacak bir dizi sorunu beraberinde getirir” diye konuştu.

Kanunlar hayatı kolaylaştırmalı

Kanunların amacının düzen sağlayarak hayatı kolaylaştırmak olduğunu da hatırlatan Bezci, şunları söyledi:
“Kanunlar ticaret hayatını hızlandırmaya yönelik olmalıdır. Eşin rızasını alarak iş yapmak ticaret hızını da yavaşlatacaktır. Eşine bağlı bir iş temposu birçok işadamı için kabus olabilir. Başbakan Yardımcımız Ali Babacan ve Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı’nın kanunun değişeceğine ilişkin yaptığı açıklamalar bizleri rahatlatmıştır. Umuyorum ki Türk Ticaret Kanunu’nda olduğu gibi Borçlar Kanunu’nda da yanlıştan dönülerek daha gerçekçi bir düzenleme yürürlüğe konulur.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ATO’dan Borçlar Kanunu’nda değişiklik talebi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı