Gündem Haberleri

GÜNDEM

  “ATM'ye yetişemiyorsa tabure taşısın”

  Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)
  13.10.2005 - 12:16 | Son Güncelleme: 13.10.2005 - 12:16

  İzmir'de Karşıyaka Belediyesi Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü (Ar-Ge), santral memurlarından 1 metre 10 santimetre boyundaki Ebru Başar'ın, yüksek bulduğu otomatik para çekme makinasından (ATM) maaşını çekerken zorlandığını ve mağdur olduğunu ileri sürüp, bir bankanın Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Özürlüler İdaresi ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı'na açtığı toplam 2 bin YTL'lik tazminat davasına başlandı.

  İzmir 2'nci Tüketici Mahkemesi'ndeki duruşmada banka avukatı ise, Başar'ın ‘Yanında tabure taşımasını’ önerdi.
  28 yaşındaki Ebru Başar, avukatları Ayşe ve Hasan Kaya aracılığıyla mahkemeye verdiği dava dilekçesinde, ATM'lerin, fiziksel engellilerin kullanımına uygun olmadığını belirtti. 8 yıldır bir bankanın kartını kullandığını, para yatırıp para çektiğini, ancak fiziksel engelli olduğu için para çekmekte zorlandığını belirten Ebru Başar, “ATM makinelerinin ölçüleri ve yükseklikleri normal (standart) boydaki insanlara göre ayarlanmış. Fiziksel engelli ve normalden çok kısa olan insanların kullanabileceği dikkate alınmamış. Sürekli birilerinden yardım istiyorum. Geçen yıl şifremi söylediğim O.G. bin YTL paramı çekip kaçtı” dedi.

  Yakalanıp tutuklanan O.G.'nin Karşıyaka 2'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 1 yıl hapis cezası aldığını, ardından bu cezanın 5 bin 750 YTL paraya çevrildiğini, temyiz edilen kararın henüz kesinleşmediğini belirten Başar, “Bu olaydan sonra bankaya gidip paranın ödenmesini istedim. Banka görevlileri olayda kusurları olmadığını söyledi. Bu bankaya ve diğerlerine ATM makinelerinin bizlere göre düzenlenmesi, önlerine rampa konulması için dilekçe gönderdim. Bazıları düzeltti. Ancak dava açtığım banka düzeltmek için girişimde bulunmadı” diyerek yaşadıklarını anlattı.

  Onurunun ve gururunun incindiğini belirten Ebru Başar “Teknoloji çağında yaşıyoruz. Bize bu tür sorunlar yaşatmaya hakları yok. Maddi ve manevi zarara uğradım” diyerek, bankanın genel müdürlüğü, Başbakanlık Özürlüler İdaresi ile Bankacılık Düzünleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı'dan mağduriyetimin giderilmesi için bini maddi bini manevi, toplam 2 bin YTL tazminat istedi.

  İzmir 2'nci Tüketici Mahkemesi'nde açılan dava başladı. Duruşmaya Ebru Başar ile kendisinin ve bankanın avukatları katıldı. Bankanın avukatı Özlem Birsev Arkat, mahkemeye verdiği cevap dilekçesinde, “Davacının iddia ettiği maddi ve manevi zararları, kartını çalıp kullanan sanıktan istemesi gerekiyor.

  Bu nedenle davanın reddi gerekmekte. Kendisi ATM'lerin fiziki yapısını bilerek sözleşmeyi imzalamıştır. Bankanın sözleşme gereği davacı için özel ATM kurma gibi sorumluluğu yoktur. Davacının fiziksel engelinin para çekme makinelerini kullanmasını engellemediği kanısındayız. Bu makineleri kendi kullanmak istiyorsa uygulayacağı pratik yöntemlerle bu sorunu kolaylıkla çözümleyebilir.

  Kendisi 1 metre 10 santimetre boyunda. Normal standartlardaki ATM'ler en yükseği 121 santimetredir. Şifreyi yazabileceği klavye yeri 108 santimetre yüksekliktedir. Yanında taşıyacağı 10-15 santimetrelik bir tabure ile bu sorunu rahatlıkla çözebilir. Davanın reddini istiyoruz” dedi.

  Duruşma delillerin toplanması için ertelendi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı