Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ATM güvenliği için GPRS'li çözüm

  A.A.
  10 Temmuz 2007 - 17:14Son Güncelleme : 10 Temmuz 2007 - 17:27

  Pronet, geliştirdiği yeni bir çözümle, ATM'lere GPRS üzerinden alarm ve güvenlik hizmeti sunacak.

  Pronet'ten yapılan açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)tarafından hazırlanan yeni düzenlemeyle birlikte ATM güvenliğinin bir kez daha gündeme geldiği belirtilerek, BDDK'nın düzenlemesine göre, bankaların ATM'lere güvenlik kamerası ile fiziksel saldırıyı algılayacak alarmlar yerleştirmeleri gerektiği, şirketin ATM güvenliği için özel olarak geliştirdiği ve dünyayla aynı anda Türkiye'de kullanıma sunduğu sistemin, kablosuz olarak GPRS üzerinden çalışma özelliğiyle öne çıktığı bildirildi.

  Pronet Genel Müdürü Alp Saul, konuya ilişkin değerlendirmesinde, ATM güvenliğine yönelik olarak yüksek teknolojiden yararlanan çözümler geliştirdiklerini kaydederek, “Pronet olarak ATM ve şube güvenliğine yönelik hizmet paketiyle bankalara güvenlik konusunda yepyeni açılımlar sunuyoruz. Alarm sistemlerinin veri iletişiminin GPRS tabanlı kablosuz teknolojilerle yapılması da bunlar arasında yer alıyor” dedi.

  GPRS üzerinden verilen alarm ve güvenlik hizmetinin dünyada henüz çok yeni bir kavram olduğuna değinen Saul, “Bu hizmet, Türkiye'de ilk kez ve dünyayla aynı anda Pronet tarafından sunulmaya başlandı. Bankacılık ise bu hizmetten yararlanan ilk sektör olma özelliği taşıyor” dedi.

  Saul, bankacılık ve finans sektörünün özel güvenlik çözümleri gerektiren hassas bir sektör olduğuna da dikkat çekerek, özellikle son yıllarda, hırsızlık ve dolandırıcılık faaliyetlerinin daha da profesyonelleşmesinin, güvenlik konusunda klasik yöntemlerin dışına çıkılması gerektiğini ortaya koyduğunu kaydetti.

  Türkiye'de 23 bankanın yaklaşık 15 bin civarındaki ATM'si bulunduğunu aktaran Saul, bu kadar çok sayıda olan ve hepsi de merkezi konumlarda bulunmayan ATM'lerin güvenliğini sağlamanın bankalar için başlı başına sorun oluşturduğunu ifade etti.

  Saul, geçen yıl içerisinde yalnızca basına yansıyan vakalar dikkate alındığında, 200'den fazla ATM hırsızlığında toplamda 9 milyon YTL'lik kaybın söz konusu olduğunu belirterek, “Geliştirdiğimiz güvenlik çözümleriyle bu rakamı en düşük seviyeye indirmeyi hedefliyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı