Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ATM başında basıldılar

  Çetin AYDIN/İSTANBUL
  15 Eylül 2012 - 16:30Son Güncelleme : 15 Eylül 2012 - 16:30

  İstanbul’da, ATM’ye taktıkları kopyalama düzenekleriyle dolandırıcılık yapan 3 kişi, taktıkları cihazları sökerken suçüstü yakalandı.

  Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü’ne, Fatih, Kızılelma Caddesi üzerindeki bir banka ATM’sine şüpheli kişilerin cihaz yerleştirdiği ihbarı yapıldı. Ekipler, ATM çevresinde önlem aldı. Bir süre sonra cihazları takanlar ATM’ye cihazları sökmek için geldi. Polis harekete geçti ve 3 kişiyi gözaltına aldı. ATM’ye takılan kopyalama cihazı ve gizli kameraya el konuldu. 2 kişi Bilişim Şube Müdürlüğü’ne getirilirken, çocuk olan üçüncü kişi çocuk Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi. 2 kişi, emniyetteki sorgularının ardından savcılığa sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 2 kişi, "Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması" suçlamasıyla tutuklandı. Yaşı küçük olan kişi ise serbest kaldı.

  Polis uyardı

  Polis, dolandırıcıların turistlerin yoğun olduğu bölgelerdeki ATM’leri hedef aldıklarını belirledi. Polis yetkilileri, "ATM’de işlem yapmadan önce kart okuma cihazının giriş haznesinin kontrol edin. Eğer aparat takılıysa kontrol sırasında düşecektir. Şifre yazarken, ATM’ye takılan kameranın görmesini engellemek için diğer elinizle kapatın. Kart bilginiz alınsa bile şifreye ulaşamadıkları için parayı çekmeleri zorlaşacaktır. Bankanızı arayarak belirlediğiniz limit aşımında kendilerini arayarak uyarmalarını sağlayın" diyerek uyardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı