ANKARA HABERLERİ

Atlıspor’dan “at” kaçırma

Nuray BABACAN
24.08.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Binicilik İhtisas Kulübü’nde sekiz at itlaf edildi. Ruam hastalığı nedeniyle Tarım İlçe Müdürlüğü’nün itlaf etmek istediği altı at ise sahipleri tarafından “Ruam yok” denilerek kulüpten kaçırıldı.

Nuray BABACAN

Ankara Binicilik İhtisas Kulübü’nde, aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ait iki hediye atında bulunduğu 8 atın ruam hastalığına yakalandığı gerekçesiyle itlaf edilmesinin ardından, sorun, büyüyerek krize dönüştü. Tarım İlçe Müdürlüğü, kulüpte bulunan 12 yarış atında daha ruam çıktığı tespiti yaptı. Ancak at sahiplerinin yaptırdığı testte atlar temiz çıktı. Buna rağmen Bakanlık itlafta ısrarcı olunca, at sahipleri atları kaçırdı.

Önce Gül’ün atları gitti

Atlı Spor Kulübü’nde yılan hikayesine dönen olay haziran ayında başladı. Aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e hediye edilen Adel ve Erciyes isimli atların da bulunduğu sekiz hayvanda Ruam tespit edildi. Atlar iğne ile uyutulurken, insanlara da bulaşan öldürücü Ruam hastalığı, Beştepe’deki Binicilik İhtisas Kulübü, Atlı Spor Kulübü ve Atlı Polis Eğitim Merkezi’nin yanyana bulunduğu ve “binicilik vahasında” ciddi sıkıntı yarattı.

12 yarış atında kriz çıktı

Temmuz ayında yapılan bir başka taramada ise yarış atlarının 12’sinde daha Ruam olduğu iddia edildi. Yenimahalle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü elemanlarınca yapılan ikinci testen sonra yarış atlarının altısı temize çıkarken, altı at için ikinci kez Ruam teşhisi kondu. Müdürlük, at sahiplerine yazı göndererek, tazminatları ödeyerek, atları itlaf edileceğini duyurdu.

Testler yanlış kavgası

Ancak, at sahipleri geçen süre içerisinde karantina dahi uygulanmayan kulüpteki atlarında ruam olmadığını iddia etti. Altı at sahibi Düzen Norwest Veteriner Laboratuvarı’nda atlarına iki kez Ruam testi yaptırdı. Bu testlerde Ruam hastalığına rastlanmadı. At sahipleri farkın, ilçe müdürlüğünün eski yöntemle Ruam testi yapmasından kaynaklandığını, kendilerinin yaptırdıkları testin Avrupa ülkelerinde uygulananla aynı olduğunu iddia etti.

Bakanlık yeni testleri kabul etmedi

At sahipleri ilçe müdürlüğüne iki kez tekrarladıkları test sonuçlarına da göndererek, atların Ruam olmadığını ve öldürülmemesi gerektiğini dile getirdi. Ancak müdürlükten 6 Ağustos’ta gönderilen yazıda testler kabul edilmeyerek, “Ruam hastalığıyla ilgili mücadele, bu hastalığa karşı koruma ve mücadele yönetmeliği kapsamında yürütülmektedir. Bu nedenle ilgili kanun ve yönetmelik kapsamı dışındaki herhangi bir testin veya uygulamanın yapılması ve kabulü mümkün değildir” denildi.

At sahipleri atları kaçırdı

Bakanlığı ikna edemeyen at sahipleri, sağlıklı olduklarını ileri sürdükleri altı atı kulüpten kaçırdı. At sahipleri kendilerini, “Bakanlık eski yöntemle test yapıyor. Atlarımız hasta değil, öyle olsa kulüpte karantina uygulamaları gerekiyordu. Onu da yapmadılar. Kulüpte yaz boyu düğün-nişan yapıldı” diye itiraz etti. Bakanlık, halk sağlığını tehlikeyi attıkları gerekçesiyle at sahiplerine dava açmaya hazırlanıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Atlıspor’dan “at” kaçırma hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ağustos 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Atlıspor’dan “at” kaçırma haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı