GeriSpor Atlı ciritte grup maçları Kütahya'da başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atlı ciritte grup maçları Kütahya'da başladı

Atlı ciritte grup maçları Kütahya'da başladı
refid:21524819 ilişkili resim dosyası

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'nun düzenlediği “Türkiye Atlı Cirit Şampiyonası”nın Kütahya'da 3 gün sürecek grup karşılaşmaları başladı.

Kütahya-Tavşanlı karayolunun 5. kilometresindeki Rahvan Atlı Spor Merkezi'nde başlayan grup karşılaşmalarına, Erzurum Atlı Spor Kulübü, Erzurum Dereboğazı Atlı Spor Kulübü, Bayburt Atlı Spor Kulübü ve Uşak Atlı Spor Kulübü takımları katılıyor.

Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından ilk karşılaşmalar yapıldı.

Federasyon yönetim kurulu üyesi Remzi Erdoğan, Türk ata sporlarından atlı ciridin geçmişinin, 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı'na dayandığını bildirdi.

Savaşın kazanılmasının ardından antrenman amacıyla oynanan atlı ciridin daha sonra Anadolu'ya yayılarak spora dönüştüğünü belirten Erdoğan, “Zaman zaman gösteri müsabakaları yapılmış. Osmanlı'da bir dönem tehlikeli olduğu için yasaklanmış” dedi.

Federasyon yönetim kurulu üyesi İrfan Dedeoğlu da atlı ciridin iki takımla oynandığını ve takımlarda 7'si asil, 3'ü yedek olmak üzere toplam 10'ar sporcu bulunduğunu söyledi.

Bu sporun 40'ar dakikadan iki devrede yapıldığını, cirit isabet ettirme ve havada cirit yakalamanın 4'er, rakibi yakalayıp bağışlamanın 3 puanla ödüllendirildiğini, kural ihlallerine de eksi puanlar verildiğini anlatan Dedeoğlu, “Grup maçları Kütahya, İzmit, Manisa'nın Alaşehir ilçesi ve Şanlıurfa'da 4'er takımın katılımıyla 10 gün içinde tamamlanacak. Grup birincisi olacak ekipler, 15 Ekim'de Denizli'deki finalde mücadele edecek” diye konuştu.
Dedeoğlu, Kütahya ve İzmit'teki grup maçlarının 23 Eylül'de sona ereceğini sözlerine ekledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle