« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Atletler süpermaraton için geldiler

Fenerbahçe Kulübü'nün 100. yıl kutlama etkinlikleri çerçevesinde organize edilen "Rusya-Türkiye Dostluk Süpermaratonu"nun Türkiye ayağı için sporcular deniz yoluyla Trabzon'a geldi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Sarı-lacivertli kulübün, Rusya Ultramaraton Birliği ile ortaklaşa düzenlediği ve 2 Ekimde Kızıl Meydan girişi önünde verilen startla başlayan maratonun Türkiye ayağını koşacak olan sporcular, Sochi'den feribotla Trabzon'a geldiler.

Koşuya katılan Türk sporcular içerisinde yer alan ve aynı zamanda Fenerbahçe kongre üyesi olan Türk-Rus İş Konseyi Başkanı Turgut Gür, Trabzon Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, maratonun birinci etabını başarıyla tamamladıklarını belirterek, “Yaklaşık bin 700 kilometre geride kaldı. Ancak Türkiye parkuru da yaklaşık o kadar. Bu parkuru bir haftada tamamlamak zorundayız” dedi.

Maratonun finişini Fenerbahçe ile Konyaspor arasında oynanacak olan lig maçının devre arasında yapmak istediklerini ifade eden Gür, “Bu koşu bittiğinde, tüm sporcuları bir takım olarak kabul edersek, bu takım dünyada bir ilki gerçekleştirmiş olacak. Çünkü 3 bin 500 kilometrelik parkuru yeryüzünde ilk kez koşan takım olacağız” diye konuştu.

Trabzon Limanı'nda kafileyi karşılayan ve kafiledeki sporculara çiçek veren Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Ermiş ise kafilenin geleceğini tesadüfen öğrendiğini dile getirerek, “Resmi olarak bize intikal eden bir program yoktu. Ancak konudan haberdar olduktan sonra misafirlerimizi iyi ağırlamak, bunun Trabzonlular ile Trabzonsporluların geleneksel yapısı olduğunu göstermek istedik. Rekabet başka şey, dostluk başka şey” dedi.

MOSKOVA'DAN İSTANBUL'A 3500 KİLOMETRELİK KOŞU

20 Ekimde İstanbul'da sona erecek toplam 3 bin 500 kilometrelik maratonda 14 Rus, 14 de Türk sporcu koşuyor.
Kızıl Meydan'da 2 Ekimde start alan atletler, Rusya'nın çok sayıda şehrini geçerek Karadeniz'deki Sochi kentine ulaştılar.

Buradan feribotla Trabzon'a gelen kafile, bugün Trabzon'dan sürdürecekleri koşuyla Giresun, Ordu, Samsun, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Bursa, Yalova, İzmit güzergahını izleyerek 20 Ekimde İstanbul'da olacaklar.

Bunları da Beğenebilirsiniz