« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Atletler Sivas'ta

Çin'de yaşanan kuraklık ve içme suyu sıkıntısına dikkati çekmek amacıyla düzenlenen “İpek Yolunu Kucaklamak” adı verilen ultra maraton koşusuna katılan atletler, Sivas'ın Suşehri ilçesinden geçti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İstanbul Sultanahmet'ten 20 Nisan'da başlayan ve İpek yolu güzergahını kullanarak 17 Eylül 2011 tarihinde Çin'in Xi'an şehrinde sonra erecek olan 9 bin 350 kilometrelik koşuya katılan bir Tayvan, bir Kanada ve iki Çinli'nin bulunduğu atletler, koşu güzergahlarındaki Suşehri ilçesine ulaştı.

Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel tarafından karşılanan atletler ve onlara eşlik eden 25 kişilik ekip, ilçenin doğal güzelliklerini gezdi.

Türk halkının gelenek ve göreneklerinde misafirperverlik olduğunu belirten Belediye Başkanı Sel, “Bu tabiki İç Anadolu Bölgesi'nde daha çok uygulanmaktadır. Böyle güzel projede, güzel insanlarla olmaktan ve ilçemizde ağırlamaktan çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Sizlere bu konuda başarılar diliyorum ve yolunuzun açık olmasını arzuluyorum” dedi.

Koşu hakkında bilgi veren organizatör Nur Bulut ise Asya'yı Avrupa'ya bağlayan ve 2 bin yıldan fazla geçmişe sahip olan İpek Yolu'ndaki susuzluğa, özellikle Çin'de uzun zamandır etkisini gösteren kuraklık ve içme suyu sıkıntısına dikkat çekmek için bu maraton başlattıklarını söyledi.

Bulut, insanlık tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyan koşunun liderliğini 4 çöl maratonunu birincilikle bitiren The Home Expedition (THE) kurucularından Kevin Lin'in (Tayvan) üstlendiğini, ekibinde Gobi-Atacama Çölü'nü koşan Jodi Bloomer (Kanada), Çin 100 kilometre şampiyonu Bin Bai (Çin) ile çevre duyarlılığı için 18 ardışık koşu tamamlamış olan Jun Chen'in (Çin) yer aldığını ifade etti.

Maratonun İstanbul'da Sultanahmet önünden 20 Nisan'da başladığını, Türkiye ayağının 16 Mayıs'ta Gürbulak sınır kapısında tamamlanacağını belirten Bulut, “Türkiye ayağında toplam bin 574 kilometre koşulacak ve Gürbulak sınırından İran'a geçiş yapılarak, İran, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan güzergahından, Çin'in Xi'an şehrinde 150 gün sonra son bulacaktır” dedi.

Ekibin Genel Direktörü Andrew Strachan de Türkiye'yi çok güzel sahillerinin olduğu bir ülke olarak tanıdığını ifade ederek, “İlk defa geliyorum. İnsanları hakkında fazla bilgim yoktu. Ama şu anda Türkiye'deyim. Çok güzel misafirperverliğini gördük. İstanbul'dan başlayan maratonumuzla birlikte yol güzergahında Türk halkının çok güzelliğini ve yardımlarını gördük. Bu sıcaklığı gerçekten beni çok şaşırttı” diye konuştu.
Atletler, daha sonra ilçeden ayrıldı.

Bunları da Beğenebilirsiniz