« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Atletizmde hedef Avrupa'ya yelken açmak

Atletizm Federasyonu Teknik Kurulu Başkanı Muharrem Or, federasyon olarak öncelikli hedeflerinin her zaman Avrupa'da söz sahibi olmak olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Büyük Anadolu Oteli'nde, 81 ilin antrenör ve teknik kurul üyelerinin katıldığı “2012 Sezon Değerlendirme Toplantısı”nda konuşan Or, 2012 yılında yapılan Avrupa Şampiyonası ve Olimpiyat Oyunları'na nasıl hazırlandıkları hakkında bilgi verdi.

İlk olarak hedeflerini belirlediklerini, ardından hazırlıkları başlattıklarını ve sporcuları buluşturduklarını belirten Or, şampiyonaya katılacak sporcularla sözleşmeler yaptıklarını dile getirdi.

Planlama yaparken her zaman objektif olunması gerektiğinin altını çizen Or, federasyon olarak önceliklerinin her zaman Avrupa'da söz sahibi ülke olmak olduğunu bildirdi. Başarının ekip çalışmasıyla geleceğine dikkati çeken Or, atletizmin ölçülebilir bir spor dalı olduğunu ifade ederek, “Hedef belirledik, inandık, çalıştık ve başardık” dedi.

2006 yılında 15, 2010 yılında 20, 2012 yılında ise 41 sporcuyla Avrupa Şampiyonası'na katıldıklarını belirten Or, “Helsinki'de yapılan şampiyonada, 4 altın madalya, 2 ikincilik, 1 de üçüncülük elde ettik” diye konuştu.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları hazırlıklarıyla ilgili olarak da bilgi veren Or, sporcu ve federasyon olarak olimpiyatlara ilk hazır branş olduklarını söyledi. Or, olimpiyatlara 33 sporcuyla katıldıklarını hatırlatarak, bu rakamın 2000 Sydney Olimpiyat Oyunları'nda 5, 2004 Atina Olimpiyat Oyunları'nda 13, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda 16, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda ise 33 sporcu olduğunu ifade etti.

Muharrem Or, 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin'in birinciliği elde ederek adını Türk spor tarihine altın harflerle yazdırdığını, aynı yarışmada Gamze Bulut'un ise ikinci olmasının ayrı bir başarı olduğuna işaret etti.

Atletizm Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı Mehmet Kale ise 2009 yılından itibaren antrenör kursları açtıklarını vurgulayarak, açılan seminer ve kursların 2013 yılında da devam edeceğini söyledi.

Kurslara ve seminerlere katılacak isimlerin belirlenmesinde belli kriterleri göz önüne aldıklarını ifade eden Kale, teknik heyetin daha bilgili olabilmesi için de uluslararası yayınlardan çeviri yaptıklarını kaydetti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler