« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Atletizm emekçisi Cüneyt Koryürek anılacak

Türk atletizmine hem sporcu hem antrenör hem de gazeteci olarak büyük emek veren Cüneyt Koryürek için ölümünün 4. yıl dönümünde, yarın Gazeteciler Cemiyeti'nde bir anma töreni düzenlenecek.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Atletizme kısa mesafe koşucusu olarak başlayan 1931 Ankara doğumlu Koryürek, sporculuk kariyerinin yanı sıra Ankara Amatör Atletizm Kulübü'nü kurmuş, bir çok milli atleti çalıştırmış, bir dönem Atletizm Federasyonu başkanlığı yapmış ve Atletizm Vakfı'nın kurucuları arasında yer almıştı.

1960 Roma Olimpiyatları ve 1983 Dünya Atletizm Şampiyonalarından itibaren tüm olimpiyat ve dünya şampiyonalarını izleyerek, izlenimlerini yazılarıyla okurlarına aktaran Koryürek'in ayrıca Türkiye'de çalıştığı bazı atletler Türkiye ve Balkan rekorları kırdı.

Amerikan Atletizm Yazarları Derneği, Uluslararası Olimpiyat Tarihçiler Birliği ve Atletizm İstatistikçileri Birliği üyesi olan Koryürek, Atletizm Federasyonu'nda başkanlık dahil bir çok pozisyonda görev aldı. Son olarak bir haber kanalında yayınlanan Atletizm Aktüel adlı programda yorumcu olarak görev yapan Koryürek, 19 Ocak 2008'de İstanbul Şişli Harbiye'de yaya olarak yolun karşısına geçmeye çalışırken bir otomobilin çarpmasıyla ağır yaralandı. Ambülansla Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Koryürek, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve aynı gün hayata gözlerini yumdu.

77 yaşında hayatını kaybeden Cüneyt Koryürek, yarın, atletizme başladığı kent olan Ankara'da, Gazeteciler Cemiyeti'nde yapılacak törenle anılacak. Cemiyet binasındaki tören Saat 18.30'da başlayacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz