Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Atların ‘Rahvan’ yarışı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'ne bağlı Örcün Köyü'nde yurdun çeşitli bölgelerinden gelen yerli ırk atların rahvan yarışları, büyük bir mücadele içinde yapıldı.

On yıldır geleneksel olarak yapılan rahvan at yarışları, bu yıl da geçen pazar günü Değirmendere Beldesi'ne bağlı Örcün Köyü'nde gerçekleştirildi. Tanıtımı fazla yapılamadığı için geniş kitleler tarafından bilinmeyen rahvan at yarışlarına sadece yerli ırk atlar katılabiliyor. Hipodromlarda izlediğimiz İngiliz ve Arap atlarının katılamadığı, ayrıca bahis oynamanın da yasak olduğu rahvan yarışlarında jokeyler için de herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Ata iyi binen kadın erkek, yaşlı genç herkes yarışa katılabiliyor.

KAHVE DÖKÜLMÜYOR

Rahvan yarışlarında atlar dörtnala koşmuyor. Yürüme ile koşma arasında bir stille yarışan atlar; yarış anında dört kez ayak değiştirirse, meraklılarının tabiriyle ‘‘Köpekleme’’ yaparsa, pist dışına çıkarsa veya stili bozuk dörtnala koşarsa, yarış dışı kalıyor. Atın bu ritmik koşusunu binicileri, ‘‘Rahvan koşan atın üzerinde bacak bacak üzerine at, kahve iç. Kahvenden bir damla dökülmez’’ diye tarif ediyor.

Rahvan at yarışlarının en ünlüsünün Örcün Köyü'nde gerçekleştirilenin olduğunu söyleyen Muhtar Fikri Taş, burada Kırkpınar güreşlerindeki gibi atların orta, küçükorta, deste, başaltı, baş gibi boylarda yarıştığını, ayrıca bir de yarış ağasının seçildiğini belirtti. Taş, ‘‘Rahvan yarışlarında hipodromlardaki gibi çok büyük ödül de verilmiyor. En büyük ödül en fazla 200 milyon lira. Bu da at sahibinin ancak masrafını karşılar. Burada en önemli olan para kazanmak değil, şan, şeref ve para ödülle birlikte verilen ay yıldızlı Türk Bayrağıdır. Yarışı kazanan at sahibinin aldığı bayrak, atın boynuna asılır. Bu onun için ödüllerin en büyüğüdür’’ dedi.

Örcün Köyü'ndeki yarışlara Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Kastamonu, Ankara, Antalya, Çankırı, Kütahya gibi illerden 150'ya yakın at katıldı. Yarışların yapıldığı Kaşlar Mevkii panayır alanına dönerken, 5 bine yakın at meraklısı da yarışları büyük bir heyecanla izledi. Yarışma, ağa ve sponsor kuruluşların maddi desteğiyle gerçekleştiriliyor.

Bu arada henüz 14 yaşında olan ve 4 yıldır rahvan yarışlarına katılan Kastamonulu Elif Türkoğlu'nun padişah adlı atı, bu yıl da başaltı dalında birinci oldu. Atları çok sevdiğini söyleyen Türkoğlu, at sevgisinin babasından kendisine geçtiğini belirtti.
Bunları da Beğenebilirsiniz