Gündem Haberleri

  Atina'ya müftü davası

  Hürriyet Haber
  27.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gümülcine'de Türk azınlık tarafından müftü seçilen ancak Yunanistan'ın keyfi tutumuyla görevini yapamayan İbrahim Şerif'in başvurusu, dün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görüşüldü. Şerif'in 1997'de yaptığı başvuruyla ilgili karar ileri bir tarihte verilecek.

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türk azınlık tarafından seçilmiş olan ancak Yunanistan'ın keyfi uygulamaları nedeniyle görev yapamayan Gümülcüne Müftüsü İbrahim Şerif'in başvurusunu ele aldı.

  Uluslararası anlaşmalara göre Batı Trakya'daki Türk azınlığın seçmesi gereken müftüleri, 1990 yılında çıkarılan bir yasa ile engelleyen ve cumhurbaşkanı tarafından seçilmesini sağlayan Yunanistan, dün Avrupa Mahkemesi'nde yargı önüne çıktı. Yunanistan'ın bu keyfi uygulamasını protesto amacıyla Aralık 1990'da kendi aralarında hem Gümülcüne, hem de İskeçe Müftüsü'nü seçen Türk azınlığın bu kararı, İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga ve Gümülcüne Müftüsü İbrahim Şerif'in yargılanmasına neden olmuştu.

  Yunanistan Mahkemesi tarafından ‘makamı gasp’ suçu ve müftü kıyafetini ‘kanunsuz’ olarak taşımak suçundan İbrahim Şerif, 8 aya mahkûm edilmişti. Yargıtay'ın da bu kararı onaylamasından sonra İbrahim Şerif, 29 Eylül 1997'de Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na başvurmuştu. Dün başvuruyu ele alan AİHM, Atina'yı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin din ve vicdan özgürlüğünü güvence altına alan 9'uncu maddesiyle düşünce ve ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10'uncu maddeleri çerçevesinde yargıladı. İbrahim Şerif'in avukatlığını Profesör Tekin Akıllıoğlu yaptı.

  Kendisinin Türk olduğunu söylemesi nedeniyle yargılanan Türk azınlığın lideri merhum Sadık Ahmet'in AİHM'sine yaptığı başvuru sonrasında, Batı Trakya Türkleri'nin 2'nci önemli davası da Avrupa yargısı önüne çıkmış oldu. AİHM başvuruyu inceleme kararını ileri bir tarihte verecek.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı