Dünya Haberleri

  Atina'ya gözaltı

  Hürriyet Haber
  26.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NATO'nun Yugoslavya operasyonuna karşı çıkan Atina, hem Washington'un, hem de Ankara'nın sıkı takibine alındı. Her iki başkent, Yunanistan'ın Makedonya ve Arnavutluk'a müdahalesinden çekiniyor. Böyle bir durumda, Türk-Yunan çatışması kaçınılmaz görünüyor.

  Türkiye, Yunanistan'ın NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik hava operasyonunu fırsat bilerek bölgede yayılmacı bir politika izlemesi konusunu yakından izliyor. ABD Başkanı Bill Clinton'un, Kosova sorununun, Türkiye ile Yunanistan arasında savaşa neden olabileceği yönündeki sözlerinin ardında da Atina'nın Balkanlardaki yayılmacı tutumunun yattığı belirtildi.

  Alınan bilgiye göre Türkiye, Yunanistan'ın bölgedeki gerginliği bahane ederek Makedonya, Arnavutluk ve Kosova'ya müdahale etmesi halinde, bunu ‘Savaş nedeni’ olarak görüyor. Çünkü, Atina bu yolla Balkanlarda hem dengeleri bozuyor, hem de baskın bir konuma geçmenin planlarını yapıyor. Türkiye'nin özel olarak önem verdiği Makedonya ve Arnavutluk'u Yunanistan'ın bir güvenlik sorunu bahane ederek işgale kalkması ise Ankara için kabul edilemez bir durum.

  Atina'nın böyle bir gişimde bulunması halinde Türkiye'nin derhal Yunanistan'a karşı cephe açacağı ABD dahil tüm NATO başkentlerinde bir süreden beri gözardı edilmiyor.

  YUMUŞADI

  Türkiye'nin bu kararlı bu tutumu, Yunanistan'a daha ilk günden geri adım atırdı. Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Kosova krizinin Ankara ile Atina arasında yeni bir krize neden olmayacağını söyledi.

  Berlin'de yapılan AB zirvesine katılan Simitis, ülkesinin Kosova'ya yapılan NATO askeri harekatına katılmayacağını belirterek, ‘‘Harekata askeri destek de vermeyeceğiz’’ dedi.

  NATO harekatında Türk uçaklarının bulunmasının kendisini ilgilendirmediğini ifade eden Simitis, Kosova'nın stratejik durumu nedeniyle, Türkiye ile Yunanistan arasında herhangi bir krizin meydana gelmeyeceğine dikkat çekti.

  KIZDILAR

  Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı George Papandreou, ABD Başkanı Bill Clinton'un, ‘‘Kosova sorunu, Türkiye ile Yunanistan arasında da savaşa neden olabilir’’ şeklindeki sözlerini sert bir dille eleştirdi.

  ABD'li meslektaşı Madeleine Albright ile bir telefon görüşmesi yapan Papandreou, Clinton'un bu sözlerine katılmadığını belirterek, ‘‘Kosova krizi, Türk-Yunan ilişkilerindeki tansiyonu daha da artırmaz. İki ülke arasında zaten yeterli sorun var. Bu sorunlara bir yenisini daha katmak istemiyoruz’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı