Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atinalı gözüyle İstanbul, İstanbullu gözüyle Atina

  Hürriyet Haber
  26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.09.2000 - 00:01

  Beş Türk ve beş Yunan fotoğrafçının Atina ve İstanbul'un şehir hayatına dair görüntüleri içeren fotoğrafları bir sergiye konu oldu. Pamukbank Fotoğraf Galerisi'nde bugün başlayan ve 28 Ekim'e dek sürecek serginin adı ‘‘Merhaba Atina, Here İstanbul’’.

  ‘‘Merhaba Atina, Here İstanbul’’ Sergisi Pamukbank tarafından başlatılan kapsamlı bir projenin parçası. Türkiye'den Ara Güler, İzzet Keribar, Arif Aşçı, Cem Turgay ve Sinan Koçaslan'ın; Yunanistan'dan ise Nicos Ecomopoulos, Niki Typaldou, Alkis X. Xanthakis, Nikos Desyilas ve Stathis Efstathiadis'in eserlerinin yer aldığı sergi, sanatçıların şehirlere yaptıkları karşılıklı ziyaretler sonucu çektikleri fotoğraflardan oluşuyor. Farklı şehirler, benzer kültürler ve ortak değerler usta vizörlerin kendi yorumlarıyla harmanlanarak sanatseverlere sunuluyor.

  İki ülke arasında gelişmekte olan dostluk alışverişine sanatsal bir boyut katacak olan sergi, proje aşamasında emeği geçen sanatçıların belleklerinde unutulumaz anılar bırakırken, iki halkı daha da yakınlaştıracak kültürel bir basamak oluşturma işlevini de üstleniyor.

  Sergiyle aynı adı taşıyan ve yine titiz bir çalışmanın ürünü olan olan albüm/kitap ise fotoğraf tarihçisi Engin Özendes'in metinleriyle Türkçe, İngilizce ve Yunanca olmak üzere üç dilde Tarih Vakfı işbirliğiyle hazırlanıyor. ‘‘Merhaba Atina, Here İstanbul’’ yıl sonunda piyasaya çıkacak.

  Sergi pazar-pazartesi günleri hariç 10.00-19.00 saatleri arasında Pamukbank Fotoğraf Galerisi'nde ziyaret edilebilecek.

  Pamukbank Fotoğraf Galerisi, Teşvikiye Cad. No: 105/2 Kat: 1.Tel: (0212) 236 67 90

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı