Dünya Haberleri

DÜNYA

  Atina'da telekulak

  A.A.
  02 Şubat 2006 - 15:20Son Güncelleme : 02 Şubat 2006 - 16:25

  Yunanistan'da, aralarında Başbakan Kostas Karamanlis'in de bulunduğu yaklaşık 100 üst düzey yetkilinin cep telefonlarının kimliği belirsiz kişiler tarafından dinlendiği belirlendi.

  Yunanistan hükümet sözcüsü Teodoros Rusopulos, Kamu Düzeni Bakanı Yorgo Vulgarakis ve Adalet Bakanı Anastasios Papaliguras, düzenledikleri ortak basın toplantısında, bu faaliyetin yaklaşık 1 yıl sürdüğünü belirttiler.
  Dinlemenin 10 Mart 2005'te Vodafone adlı şirketin rutin kontrolleri sırasında fark edildiğini ve ilgili makamlara bilgi verildiğini açıklayan bakanlar, bu faaliyetin 2004 Olimpiyatları öncesinden beri sürdüğünün belirlendiğini kaydettiler.
  Bakanlar, dinleme faaliyetinin derhal durdurulduğunu, ancak dinleyenlere ulaşılamadığını belirttiler.

  Yunanistan Hükümet Sözcüsü Teodoros Rusopulos, aralarında Başbakan Kostas Karamanlis'in de bulunduğu yaklaşık 100 üst düzey yetkilinin yaklaşık bir yıl süreyle cep telefonlarının dinlenmesi olayının ardında, yüksek teknolojiye sahip herkesin olabileceğini söyledi.

  Rusopulos, Kamu Düzeni Bakanı Yorgo Vulgarakis ve Adalet Bakanı Anastasios Papaliguras ile birlikte yaptıkları basın toplantısında, cep telefonları dinlenenlerin arasında, Karamanlis'in yanı sıra Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis, Savunma Bakanı Spilyos Spilyotopulos ve Atina Belediye Başkanı Dora Bakoyani'nin bulunduğunu açıkladı.

  Sözcü, olayın, Vodafone adlı cep telefonu şirketinin 10 Mart 2005 tarihindeki rutin kontrolü sırasında sistemdeki yönlendirme sisteminin hizmete açılmamış olmasına rağmen kullanıldığının fark edilmesi üzerine ortaya çıktığını belirtti. Bu arada, dinleme işleminin, seçilen bir telefonun konuşması dinlendikten sonra sistemin kendi kendini kapatması yöntemiyle çalıştığını ve bu çerçevede fark edilmediğini açıklayan Vulgarakis, 100 kadar telefonun 14-16 kadar telefonla izlendiğinin belirlendiğini kaydetti.

  Vulgarakis, olayın fark edilmesinden sonra cep telefonu şirketinin dinlemeye imkan tanıyan sisteminin kapatılması nedeniyle söz konusu 14-16 dinleme yapan telefona ulaşılamadığını belirtti.

  Dinleme yapılan telefonların Atina merkezindeki vericilerden hizmet aldıklarının belirlendiğini de kaydeden Vulgarakis, dinlenenlerin arasında, Kamu Düzeni ve Savunma bakanlıklarının neredeyse tüm üst düzey yetkilileri, eski Savunma Bakanı Yannos Papandoniu ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi'nden (YDP) bazı isimlerin bulunduğunu belirtti.

  Öte yandan, olayı kamuoyuna duyuran Atina'da yayımlanan Ta Nea gazetesi, güvenlik güçleri ve adli makamların söz konusu dinleme olayına ilişkin soruşturmalarını yaklaşık bir yıldır sürdürdüklerini yazmıştı. Ta Nea, olayın, bazı cep telefonu abonelerinin mesajlarının gönderdikleri numaralara ulaşmamasından şikayetleri üzerine yapılan kontrolde ortaya çıktığını da öne sürmüştü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı