Dünya Haberleri

  Atina'da 'olimpik' dostluk

  A.A.
  15.05.2010 - 17:41 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile birlikte sembolik “Tarihi Olimpiyat Ateşkes anlaşması” imzaladı.

  ATİNA'DA "OLİMPİK" DOSTLUK / FOTO GALERİ

  ERDOĞAN YUNAN GAZETECİLERİ AZARLADI

  Yunanistan'daki temasları çerçevesinde Başbakan Erdoğan, Yunan mevkidaşı Papandreu ile birlikte ilk olimpiyatların yapıldığı “Kalimarmaro” da sembolik bir anlaşma imzaladı.

  Papandreu, konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan ile attıkları bu imzanın ayrı bir önemi olduğunu belirterek, dün de iki ülke arasında 22 anlaşma imzalandığını anımsattı.

  Papandreu, şöyle konuştu:

  “Bu imzanın yanı sıra burada dünya barışı için bir mesaj vermek istiyorum. Yunanistan ve Türkiye, bütün dünyaya bu mesajı vermek istemektedir. Bunu da başka bir olaya bağlamak istiyorum. Önümüzdeki dönemde 2020 senesinde Türkiye'nin olimpiyat oyunlarına adaylığı söz konusu. Her zaman bu olayı destekleyeceğiz, her zaman Türkiye'nin yanında olacağız, olimpiyat oyunlarını alması için Türkiye'ye desteğimiz sürecektir.”

  Başbakan Erdoğan da “dostum ve kardeşim” diye hitap ettiği Yunan Başbakanı Papandreu'ya misafirperverliği için teşekkür etti. İlk olimpiyatların Atina'da yapıldığını anımsatan Erdoğan, 2004'de yine Atina'da yapılan olimpiyat oyunlarına bizzat gelerek açılışında bulunduğunu söyledi.

  Erdoğan, şöyle devam etti:

  “O gün çok başarılı bir organizasyona şahit olmuştuk. Şimdi 2020 olimpiyatlarına bizler aday olacağız. İstanbul'da bu olimpiyatların kalması halinde tabii ki Yunanistan'ın bu tecrübelerinden istifade edeceğiz. Bu konuda değerli dostumun Türkiye'yi destekleme kararı ayrıca bizleri mutlu etmiştir. Tabii olimpiyat barıştır. Olimpiyat diyalogdur, uzlaşmadır. Aslında olimpiyat bir ateşkestir. Bu bakımdan olimpiyat tarihi çok çok anlamlıdır. Burada açılmış imza defterine imza koymakla ayrıca şeref duyuyorum. Barışın egemen olduğu bir dünya temennisiyle...”

  Başbakan Erdoğan, daha sonra defteri imzalayarak, okudu.

  Erdoğan, deftere şunları yazdı:

  “Değerli dostum, meslektaşım Papandreu'nun daveti üzerine Atina'dayım. Kalimarmaro'da açılmış bu imza defterine, 'olimpiyatlar ateşkestir, barıştır, uzlaşmadır, diyalogdur' anlayışı ile imzamı atıyorum. Selam ve sevgilerimle...”

  İki lider daha sonra basına görüntü verdi. Yunanistan Başbakanı Papandreu, daha sonra Başbakan Erdoğan'ı, makam aracına kadar eşlik ederek, oldukça sıcak bir şekilde uğurladı.

  Bu arada verilen bilgilerde, antik Yunan döneminde, olimpiyatların yapıldığı zamanlarda “hiçbir savaş ve çatışma olmasın” diye ülkeler arasında ateşkes anlaşması imzalandığı, buna da “olimpiyat ateşkes anlaşması” denildiği belirtildi.

   


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı