Dünya Haberleri

  Atina'da gözler Cem-Papandreu görüşmesinde

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ATİNA Türk-Yunan ilişkilerine yeni bir ivme kazandırılması için Cem-Papandreu zirvesinden umutlu.

  Yunan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos Türkiye'yle yakınlaşma politikasının sonuç vermediğini savundu. Yangınlar dolayısıyla Lakonia bölgesini gezen Yunan Cumhurbaşkanı, Türkiye ile gerginliğin giderilmesi ve ilişkilerin düzeltilmesi için umudunu kaybetmek istemediğini, ancak yine de Türkiye karşısında Yunanistan'ın gösterdiği özveriden henüz bir sonuç alamadığını söyledi.

  Öte yandan dün Yunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panayotis Beglidis Türkiye ile diyaloğun süreceğini belirterek, ‘Bu aşamada bizim için önemli olan bütün konuların ele alınması değildir. Önemli olan yumuşamanın korunması, dinamizmin devamı ve gerilimden kaçınmaktır’ dedi. Beglidis, uygulanan politikanın uzun vadeli olduğunu ve imzalanan 9 anlaşmanın uygulanmasının ilişkilere ivme kazandıracağına inandıklarını vurguladı.

  Bu açıklamaların ardından gözler, yakınlaşmanın mimarları Türk ve Yunan dışişleri bakanlarının New York buluşmasına çevrildi. Cem-Papandreu buluşmasının 10 -17 Eylül'de gerçekleşmesi bekleniyor. En son üç ay önce Balkan konferansı sırasında görüşen iki bakan, depremin yıldönümü dolayısıyla Ege'de bir yat gezisine karar verdiler, ancak Papandreu daha sonra eleştiriler nedeniyle buluşmayı eylüle erteledi. Papandreu ile Cem'in La Stampa Gazetesi'nde arka arkaya yayınlanan yazıları havayı iyice soğuttu. New York buluşmasında soğuk rüzgarların dağılıp dağılmayacağı merakla bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı