Dünya Haberleri

DÜNYA

  Atina: Sabır gerek

  Hürriyet Haber
  27.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 27.07.1999 - 00:01

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, dün Ankara'da başlayan Türk-Yunan görüşmelerinden hemen sonuç alınmasının beklenmemesi gerektiğini belirterek, ‘Sabırlı ve ısrarlı olmalıyız’ dedi.

  Papandreu, Selanik'te yayımlanan Thessaloniki gazetesine verdiği demeçte, ‘Yunanistan ve Türkiye’nin işbirliğini denemekle hiçbir şey kaybetmeyeceklerini' söyledi. Papandreu, ‘Biz, barış, işbirliği ve iyi komşuluk ilişkileri taraftarıyız ve bunu tekrar kanıtlayacağız. Eğer karşılık alamazsak, yalnızca ileriye doğru adım atamadığımızı söyleyeceğiz. Ama karşılık alırsak, (İşte olumlu bir adım) diyebiliriz’ dedi.

  Yunan tarafının, görüşmelerde Türk tarafının iyi niyet sahibi olup olmadığını araştıracağını belirten Papandreu, bu araştırmada da sabırlı davranılacağını söyledi. Yorgo Papandreu, ‘Hiç kimse, görüşmelerin kolay olacağını ve sorunlar yaşanmayacağını söylemiyor’ dedi.

  Kosova krizi süresince Türkiye ve Yunanistan'ın insani konularda işbirliği yaptıklarını belirten Papandreu, Balkanlar'da çok taraflı sorunlar yaşandığı zaman bir işbirliği geleneği bulunduğunu, bu işbirliğinin de büyük ölçüde Türkiye ve Yunanistan arasında yapıldığı kaydetti.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı