Gündem Haberleri

  Atina Microsoft’a karşı

  Hürriyet Haber
  09.01.2002 - 17:41 | Son Güncelleme:

  Microsoft'un yeni piyasaya çıkardığı uçuş eğitim programında (Flight Simulator-2002) Ege hava sahasının yarısını Türkiye’ye verdiğinin ortaya çıkmasının, Atina’da tepki yarattığı bildirildi. Atina’da yayımlanan Ethnos gazetesi, Savunma Bakanlığı’nın Dışişleri ve Ulaştırma bakanlıklarına başvurarak gerekli girişimlerde bulunulmasını istediğini yazdı.

  Microsoft’un programında, sanal ortamda kullanılan uçağın Rodos adasına 40 mil kala Türk hava kontrol merkeziyle bağlantı kurmasının istendiği belirtilen haberde, Türk hava kontrol merkezinin de Rodos’a iniş için gerekli talimatları verdiğine dikkat çekildi.  

   
  “Türk notamından sonra Microsoft’un elektronik oyununa tepki” başlıklı haberde, “bu oyunun en kötü tarafının, Türkiye’nin 1974 yılında verdiği notama benzer bir biçimde, 25. meridyenin doğusuna geçen uçakların Türkiye ile ses bağlantısı kurmalarının istenmesi” olduğu belirtildi.


  Haberde, “Bu pratik olarak Ege’nin ortasından itibaren bir uçağın doğuya doğru yoluna devam etmesi için Türkiye’den izin alması gerektiği anlamına gelir” denildi. 


  Microsoft’un “Flight Similator-2002” adlı programının 150 milyon adet sattığına dikkati çekilen haberde, “Microsoft, Ege’deki hava ulaşım kurallarını görmezden geldiği gibi, Yunanistan’ın doğu Ege adaları üzerindeki egemenliğini de dikkate almıyor. Bu durum, dünya genelinde Ege’nin doğusunun Türkiye’ye ait olduğu gibi bir inanç yaratacaktır” ifadesi kullanıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı