Dünya Haberleri

DÜNYA

  Atina, KKTC'deki gelişmeleri 'dikkatle izliyor'

  A.A.
  10 Şubat 2011 - 15:51Son Güncelleme : 10 Şubat 2011 - 15:51

  Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Grigoris Delavekuras, KKTC'deki son gelişmeleri “büyük bir dikkat” ile izlediklerini söyledi.

  Sözcü, yaptığı basın toplantısında, KKTC'de düzenlenen mitingler ile Türk korvetinin Ege'deki seyrine ilişkin değerlendirme ve açıklamalarda bulundu.

  KKTC'deki mitingleri konu alan sorular üzerine sözcü, “işgal” söylemlerini tekrarlayarak, “eylemlerin işgal kesiminde var olan gerçekleri yansıttığını, süregelmekte olan işgalin bir ürünü olduğunu” savundu.

  Atina'nın KKTC'deki gelişmeleri “büyük bir dikkat” ile izlediğini kaydeden Delavekuras, “Türkiye'nin nihayet Kıbrıs'a nefes aldırması ve tüm Kıbrıs halkının AB'nin nimetlerinden yararlanması için Kıbrıs Türk tarafının müzakerelere yapıcı bir ruhla katılabilmesi” gerektiğini söyledi.

  Öte yandan, Yunan medyasında yer alan “Bodrum” adlı Türk korvetinin Ege'deki seyrine ilişkin haberlere de sorular üzerine değinen sözcü, “Ankara'nın bu tür eylemlerinin uluslararası hukuk ile uyum içinde olmadığı gibi iki ülke ilişkilerinin tam olarak iyileşmesine de katkı sağlamadığını” savundu.

  Delavekuras, Türk korvetinin halen Ege sularında seyrettiğini, Atina'nın Deniz Kuvvetlerinin sunacağı rapordan sonra Ankara'ya protesto girişiminde bulunacağını söyledi.

  Yunan internet sitesi “tovima.gr”de, “Bodrum” adlı korvetin “Paros Adası'nın güneyinde seyrettiği sırada Yunan karasularına girdiği” iddiası yer aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı