Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atina İstanbul barış köprüsü

  Hürriyet Haber
  28 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Şubat 2000 - 00:01

  İSTANBUL Üniversitesi'nin davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret eden Atina Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Konstantinos Dimopoulos, Türkiye ile Yunanistan'ın ortak çıkarları bulunan ülkeler olduğunu belirterek, ‘‘İki ülke arasında sağlam bir barış köprüsü kurulmasında bilimadamlarına büyük görev düşüyor’’ dedi.

  Prof. Dr. Dimopoulos, dekan ve öğretim üyelerinin de aralarında bulunduğu 20 kişiden oluşan heyetle Atina'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Yunanistan'a çok iyi izlenimlerle döndüklerini belirten Prof. Dr. Dimopoulos, şunları söyledi:

  ‘‘İstanbul Üniversitesi ile iki ülke arasında eğitime yönelik konularda anlaşmalar yaptık. İki ülkenin dil ve kültürünü daha iyi anlatmak, anlamak ve öğrenmek için karşılıklı kürsü kurulması anlaşması imzaladık. İki ülke arasında sağlam bir barış köprüsü kurulmasında bilimadamlarına büyük görev düşüyor.'

  Prof. Dr. Dimopoulos, Türkiye ile Yunanistan arasında son zamanlarda esen barış ve dostluk havasının bir özlem olduğunu da belirterek, ‘‘Bu, sıradan bir durum ya da istek değil. Bu bir özlem. İki ülke insanları da barış ve dostluk istiyor. Çünkü barış ve dostluk hem insanlarımız için, hem de ülkelerimiz için en doğru olanı. Önemli olan bunu sağlam temellere oturtabilmek. Bunun en önemli yolu da eğitim’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı