Gündem Haberleri

  Atina: Ege Ordusu'nu lağvetmek yetmez

  Hürriyet Haber
  24.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunan Savunma Bakanlığı, ‘‘Ege Ordusu'nun kaldırılması fikri’’ni yeterli bulmadı. Atina, iyi niyet gösterisi için ‘Türkiye’nin Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarmasını savaş nedeni olarak görmemesi'ni istiyor.

  ‘Casus belli’yi kaldırdın

  YUNANİSTAN, ‘‘Ege'de karasularını 6 milin ötesine genişletmeme güvencesine’’ karşılık Türkiye'nin ‘‘Ege Ordusu'nu lağvetmesi’’ teklifini soğuk karşıladı.

  Yunan hükümeti, Başbakan Bülent Ecevit'in danışmanı, Deniz Kuvvetleri emekli Komutanı Güven Erkaya'nın ortaya attığı teklife resmen yanıt vermedi, ancak Yunan Savunma Bakanlığı'ndan sızan açıklamalar, Atina'nın eski pozisyonu koruduğunu ortaya koydu.

  Yunan basınına sızan açıklamalara göre, Yunan Savunma Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'nin sadece Ege Ordusu'nu lağvetmesini iyi niyet jesti olarak görmediklerini bildirdiler. Savunma Bakanlığı yetkilileri, ‘‘Türkiye iyi niyet jesti yapmak istiyorsa, Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkartmasını savaş nedeni - casus belli - olarak gördüğü yolundaki kararını iptal eder’’ dediler.

  Yetkililer, Yunanistan'ın, Ege'de karasularını 12 mile çıkarma hakkından vazgeçmesinin, egemenlik haklarından bir taviz anlamına geleceğini, Türkiye'nin geri çekeceği Ege Ordusu'nu süratle eski yerine taşıyabileceğini savundular.

  Tatbikatta uçuş planı krizi

  NATO tatbikatına katılan Türk jetlerinin uçuş planı verip vermeyeceği de Yunanistan'da tartışmalara neden oldu. Aslında, Türkiye uçuş planlarını Atina'ya değil, NATO'ya vermeyi kabul etti. Atina da bunu benimsedi. Ama Yunan hükümeti, eleştirileri göğüslemek için, ‘‘uçuş planlarını vermeyen uçaklara müdahale edileceğini’’ açıklamayı tercih etti. 12 Türk F-16 savaş uçağı, dün tatbikat için havalandı. 10 Haziran'a kadar sürecek olan tatbikata, 60 Türk jeti katılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı