Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Atilla'dan flaş talep: Zarrab'ın dosyasından ayrılsın

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  01 Ağustos 2017 - 21:35Son Güncelleme : 02 Ağustos 2017 - 02:12

  New York’ta devam eden Reza Zarrab davasında tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları, iddianamenin tümüne itiraz etti.

  Atilla’ya yönelik iki suçlamada da yeterli bildirim bulunmadığını kaydeden avukatlar, suçlamaların mahkemenin yetki alanına girmediğini, delil gösterilen telefon konuşmalarında ise herhangi bir ABD bankasının ve kurumunun adının geçmediğini belirttiler. Zarrab ile Atilla arasında 4 Nisan 2013 tarihinde gerçekleşen telefon konuşmasının tercümesini mahkemeye sunan avukatlar, 17 Aralık iddianamesinde belge olarak sunulan konuşma metnindeki boşluklara, başı ve sonu olmayan eksik cümlelere dikkat çekti.

  Avukatlar, delil olarak sunulan metnin anlam karmaşası yarattığını savunarak, suç duyurusunu hazırlayan FBI ajanını konuşma metninde olmayan ifadeleri kullanmakla da suçladı. Atilla’nın avukatları, Zarrab’ın ABD bankalarının dört yıl daha kullanması yoluyla İran yaptırımlarını ihlal etme planına devam ettiğini iddia ederken, Atilla’nın, Halkbank ya da başka banka tarafından İran yaptırımlarını ihlal eden herhangi bir finansal işlemde yer aldığını ya da farkında olduğunu belirleyen hiçbir bilgi bulunmadığını da ileri sürdüler.

  AA'nın haberine göre ise Atilla’nın avukatları mahkemeden Atilla’nın dosyasının ayrılıp Reza Zarrab’tan ayrı olarak yargılanmasını talep etti.

  Kefalet başvurusunda, özel güvenlikli ev hapsinde tutulduktan sonra GPS sistemiyle elektronik olarak gözetlenmesini talep eden Atilla’nın eşi ve oğlu ise gelecek hafta New York’a gelecek. 

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı