MERSİN HABERLERİ

Atilla: “Derilerimizi THK’da Birleştirelim, 90 Yıllık Ulu Çınara Güç Katalım”

IHA
21.09.2015 - 09:39Son Güncelleme :

THK MERSİN ŞUBE BAŞKANI AKIN ATİLLA, MERSİNLİLERDEN, KURBAN DERİLERİNİ VERİRKEN NERELERDE, KİMLER TARAFINDAN KULLANILDIĞINI ÇOK İYİ DEĞERLENDİRMELERİNİ İSTEDİ. ATİLLA, THK OLARAK BUGÜNE KADAR TOPLADIKLARI KURBAN DERİLERİYLE TÜRK GENÇLİĞİNE VE HAVACILIĞA ÇOK BÜYÜK HİZMETLER YAPTIKLARINI DİLE GETİREREK, MERSİNLİLERDEN KURBAN DERİLERİNİ THK’YA VERMELERİNİ İSTEDİ.

IHA

Türk Hava Kurumu (THK) Mersin Şube Başkanı Akın Atilla, artık Kurban Bayramı’nda herkesin deri toplama peşine düştüğünü belirterek, “Mersinlilerin bu kurban derilerinin nerelerde nasıl kullanıldığından çok emin olmaları lazım. THK, ülkesinin, devletinin ve milletinin yanında olan bir kurum. Derilerimizi lütfen THK’da birleştirelim ve bu 90 yıllık ulu çınara güç katalım” dedi.
THK Mersin Şube Başkanı Akın Atilla, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurban derileriyle ilgili İHA muhabirine açıklama yaptı. THK’nın kurulduğu günden bu yana 90 yıldır kurban derisi topladığını ve 90 yılın verdiği deneyimle bu yıl da kurban derisi toplayacağını bildiren Atilla, “Son yıllarda deri toplama yetkisi elimizden alındı, artık ‘herkes deri toplayabilir’ dendi ve şu anda Kurban Bayramı’nda herkes kurban derisi peşinde dolaşır hale geldi. Biz de Türkiye’nin en eski kurban derisi toplayıcısı bir kurum olarak kurban derisi toplama hazırlıklarını yapıyoruz. THK Mersin Şubesi olarak, deri toplayacak araçların bir kısmını kamu kurumlarından, bir kısmını da dışarıdan kiralayarak hazırlığımızı yaptık. Şu anda çalışacak işçilerin, personelin kayıtları devam ediyor. Bize müracaat ediyorlar, biz de onlara imzalı belge hazırlıyoruz, deri toplama görevlilerimize bu belgeleri veriyoruz ve o belgeyi göstererek derileri alıyorlar. Vatandaşlarımızdan da derilerini makbuz karşılığı vermelerini istiyoruz” diye konuştu.
“MERSİNLİLER, KURBAN DERİLERİNİN NERELERDE KULLANILDIĞINDAN ÇOK EMİN OLSUNLAR”
Herkese deri toplama izni verilmesiyle birlikte topladıkları deri sayısında ciddi düşüşler olduğunu dile getiren Atilla, THK dışında deri toplayanlara karşı Mersinlileri uyardı. Mersinlilerin, verdikleri kurban derilerinin nerelerde, nasıl kullanıldığından çok emin olmaları gerektiğinin altını çizen Atilla, “Kurban derilerini verdikleri yerler gerçekten kurban kesiminin tüm şartlarını yerine getiren bir yer mi? Örneğin bu kurban derisinin geliri kimsesizlere, yoksullara, ihtiyaç sahiplerine mi gidiyor, yoksa başka amaçlarla örneğin Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkma amacıyla mı kullanılıyor, yoksa şu sıralar içinde bulunduğumuz ortamda istenmeyen yerlere mi gidiyor? Kurban kesen Mersinli hemşehrilerimin bunların değerlendirmesini çok iyi yapmalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.
“DERİ GELİRLERİNİ HAVACI BİR GENÇLİK YETİŞTİRMEK İÇİN KULLANIYORUZ”
THK’nın, şimdiye kadar kendisine verilen derilerin hesabını 1 kuruşuna kadar vermeye hazır bir kurum olduğunu da söyleyen Atilla, “Türk Hava Kurumu, kaç deri almış, bu deri gelirleri nereye, nasıl harcanmış, tüm bu hesabı çok açık bir şekilde veriyor. Zaten müfettişlere, denetime de açık bir kurum. Biz bu deri gelirlerini, Atatürk’ün demiyle havacı bir gençlik yetiştirmek ve Türkiye Cumhuriyeti’nin havacılıktaki gelişimine katkı sunmak için kullanıyoruz” şeklinde konuştu.
Bu gelirlerle gençlere model uçak, yamaç paraşütü, paraşüt, pilotluk, yelken kanat dallarında ücretsiz kurslar düzenlediklerini vurgulayan Atilla, ayrıca deri gelirleriyle bir THK Üniversitesi kurduklarını kaydetti. Bu üniversitede de okullu pilotlar, havacılıkla ilgili yer hizmetleri, ulaşım hizmetleri, havacılık radar, telsiz operatörleri yetiştirdiklerini belirten Atilla, şöyle devam etti: “Böyle bir kuruma verilen derinin hayrı mı iyi olur, ne olduğu belirsiz bir yere verilen derinin hayrı mı daha iyi olur? Mersinli hemşehrilerim lütfen bunları iyi değerlendirsinler.”
Türk gençliğine ve Türkiye’nin havacılığına hizmetin yanı sıra orman yangınlarını söndürmek üzere uçaklar aldıklarını aktaran Atilla, şunları söyledi: “Ayrıca hava ambulansları kurduk. Hava ambulansları ile hastalarımızı en kısa zamanda en zor yerlerden alıp hastanelere yetiştirecek hizmet veriyoruz şu anda. Bir de gece görüşlü helikopterler ile bu hizmetleri yapıyoruz. THK kendi uçaklarıyla uçak taksi hizmeti de yapıyor. Bütün bu hizmetler verilen bu derilerle yapılıyor. Düşünün, verdiğiniz bir deri ne kadar geniş yerlerde hizmete dönüşüyor ve tekrar bu ülkenin insanlarına, gençlerine ulaşıyor. THK, bu derileri tekrar insanına havacılık hizmeti olarak dönüştürecek tüm çalışmaları yapıyor. O yüzden derilerimizi lütfen THK’ya verilim ve bu gelişime katkı sunalım.”
“TOPLADIĞIMIZ DERİ YARI YARIYA DÜŞTÜ”
Herkese kurban derisi toplama izni verilmesinden sonra THK’nın topladığı deri miktarın yarı yarıya düştüğünü ve bunun çok acı bir durum olduğunu söyleyen Atilla, son günlerde devlet ve hükümet yetkililerinin de kurban derilerinin kullanımındaki olumsuzlukları fark ettiği ve tekrar tüm yetkinin THK’ya verilmesi yönünde bir çalışma yaptığı duyumunu aldıklarını dile getirerek, “Çünkü gerçekten kurban derisi çok büyük bir rant ve bu rantın istenmeyen ellere gitmesi tehlikesi Türkiye Cumhuriyeti için ve Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği için istenmeyen bir durum. Bunu yetkililer de görmüş ve böyle bir çalışma içerisindeler. Umarım sonuçlanır, çünkü THK gerçekten şimdiye kadar hiçbir olumsuzluğa batmamış, katılmamış, ülkesinin, devletinin ve milletinin yanında olan bir kurum. O yüzden derilerimizi lütfen THK’da birleştirelim ve bu 90 yıllık ulu çınara güç katalım” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Atilla: “Derilerimizi THK’da Birleştirelim, 90 Yıllık Ulu Çınara Güç Katalım” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2015 tarihinde saat 09 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Atilla: “Derilerimizi THK’da Birleştirelim, 90 Yıllık Ulu Çınara Güç Katalım” haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:29
  • Guneş
   07:10
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:29
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı