İSTANBUL HABERLERİ

Atılım Üniversitesi'nden sıralamalarda büyük atılım

DHA
29.03.2017 - 10:22Son Güncelleme :
DHA

İSTANBUL (DHA) - ANKARA'da bulunan Atılım Üniversitesi, 20'inci yaşını dünya üniversiteler sıralamalarında gösterdiği yükselişlerle taçlandırdı. 20'inci yıl vesilesiyle DHA'ya konuşan Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, "Atılım Üniversitesi 20 yıldır bu hedefler doğrultusunda yürüyor. Mütevelli Heyeti daha 2000'li yılların başında Atılım'ı dünyanın sayılı üniversiteleri arasına sokmayı hedeflemiş. Aslına bakarsanız bir üniversite için 10, 20 yıllar kısa süreler ama Atılım Üniversitesi 20'inci yılında gerçekten büyük bir başarı yakaladı ve bu hedefler doğrultusunda 20 yıldır yapılan çalışmalar meyvelerini verdi" diye konuştu.

Atılım Üniversitesi'nin yükseliş gösterdiği sıralamalara değinen Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, şunları söyledi:

"Bu yıl değişik uluslararası kuruluşların yaptığı araştırmalarda Atılım Üniversitesi gerçekten çok iyi sıralarda yer aldı. Dünyadaki üniversiteleri sıralayan İngiltere merkezli en ciddi kuruluşlardan bir tanesi olan Times Higher Education (THE) sıralamasında Atılım Üniversitesi dünyadaki üniversiteler arasında 400 - 500 arasındaki grupta yer aldı ve Türkiye'deki tüm üniversiteler içerisinde de 4. sırada kendisine yer buldu. Yine aynı kuruluş gelişmekte olan BRICS ülkeleri üniversitelerini sıraladı. Onlarda da tüm BRICS ülkelerindeki üniversiteler içerisinde Atılım Üniversitesi 62. sırada yer aldı. Aynı kuruluşun geçtiğimiz günlerde açıkladığı en başarılı 300 Asya üniversitesi içinde Atılım Üniversitesi 64. sırada yer aldı.

Türkiye içerisinde de değişik sıralamalar yapılıyor. Örneğin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yenilikçilik, girişimcilik sıralaması var, University Ranking by Academic Performance'ın (URAP) yaptığı sıralamalar var. Bu sıralamaların tamamına yakınında Atılım Üniversitesi ya ilk 5-10 üniversite içerisinde yer aldı yada ilk 20 üniversite içerisindeydi. Ama vakıf üniversiteleri sıralamalarında genellikle hep ilk 5-6 içerisinde yerini alıyor. Tüm bunlar 20 yıl önce konulmuş hedefin ve 20 yıllık gayretin sonucu diyebiliriz."

"ATILIM'IN EN ÖNEMLİ HEDEFİ BAŞARIYI SÜREKLİ KILMAK"

Bu tür başarılarda önemli olanın başarıyı sürekli ve kalıcı hale getirmek olduğunu belirten Prof. Dr. Üçtuğ, şöyle devam etti:

"Bu tür başarılar elde etmek bir hedeftir, güzel bir sonuçtur ama zor olan kısmı başarıları kalıcı hale getirmektir. Ülkemizde yaşanan en ciddi sorunlardan bir tanesi budur. Belli başarılar bazen elde edilir. Ama önemli olan bunları sürekli kılmaktır. Atılım'ın en önemli hedefi bu başarıyı sürekli kılmak. Dünyanın ilk 1000 üniversitesi içinde her zaman yer almak, Türkiye'deki ilk 5-10 üniversite arasında hep yer almak Atılım'ın temel hedeflerinden bir tanesidir. Geleceğimizi de bu hedefler doğrultusunda şekillendirmek istiyoruz."

"SADECE İYİ YAYIN YAPARAK BU SIRALAMALARA GİREMEZSİNİZ"

Sıralamalarda ne tür kriterlerin göz önünde bulundurulduğuna da değinen Üçtuğ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu sıralamalar çok değişik faktörleri bir araya getiriyor. Bunun içerisinde başta eğitim var, eğitimdeki tanınırlığınız var, en önemli faktörlerden bir tanesi araştırma ve patentler var, bunlar çok göz önünde bulunduruluyor. Üniversitenin uluslararası boyutuna çok dikkat ediliyor. Ne kadar uluslararası anlaşmanız, öğrenciniz ve akademisyeniniz olduğuna bakılıyor. Atılım bunların hepsinde belli ölçüde mesafe kat etmeyi başarmış bir üniversite. Özellikle THE'da ilk 500'e girmemizdeki en önemli faktörlerden bir tanesi yayın ve atıf sayısı oldu.Öğretim üyelerimizin yaptıkları yayınlar ve bunlara aldıkları atıflar önemli oldu. Yayının kalitesini aldığı atıflar gösterir. Bazen kimsenin ilgilenmediği makaleler yazabiliyorsunuz, yada o yazdığınız makalenin çok etkisi olmayabiliyor. Ama makale çok sayıda atıf aldıysa bu birçok kişi tarafından kullanıldığının, o bilginin değerli olduğunun göstergesidir. Biz atıf sıralamasında Türkiye'de bütün üniversiteler içerisinde birinciyiz. Sonuç itibariyle diğer faktörler de göz önüne alındığında ilk 5 içerisinde yer aldık. Bu sözünü ettiğim faktörlerin hepsine önem vermeniz gerekiyor. Sadece çok iyi yayın yaparak yada sadece çok fazla uluslararası öğrenciyi kampüsünüzde bulundurarak bu sıralamalarda üstlerde yer alamıyorsunuz. Atılım Üniversitesi başından beri bunların tümünü kendisine hedef olarak belirlediği için bu sonucu elde etti."

Atılım Üniversitesi ayrıca Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu THE tarafından Mart ayında açıklanan "Asya’nın En İyi Üniversiteleri" sıralaması 2017’ye giren 17 Türk üniversitesinden biri oldu.

(FOTOĞRAFLI)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Atılım Üniversitesi'nden sıralamalarda büyük atılım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 10 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Atılım Üniversitesi'nden sıralamalarda büyük atılım haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı