Ege Haberleri

EGE

  Atık yönetiminin artık sözcüsü var

  Burcu TANER, (DHA)
  10 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 09 Eylül 2012 - 14:47

  Türkiye’nin önde gelen atık yönetimi firmaları, sektördeki sorunları çözmek ve yeşil üretimin vazgeçilmezlerinden olan bu alanda standart belirlemek için derneklerini kurdu.

  Crown Plaza’da bir günlük fikir alışverişinin ardından “Atık Yönetimi Derneği”nin temeli atıldı. PETKİM, İZAYDAŞ, İSTAÇ; Recydia, Anel Doğa, Chimirec Avrasya, Remondis, MSG Enerji ve Kiplasma firmalarının kurucu üyesi olduğu Atık Yönetimi Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Saraç, Türkiye’de 15-20 yıllık geçmişi olan atık sektörünün mutlaka bir kurumsallaşmaya gitmesi gerektiğini vurguladı. Atık yönetiminin pozitif ekonominin bir parçası haline geldiğini kaydeden Saraç, “Atık sektörü bugün itibariyle onlarca şirket, binlerce istihdam oluşturmaktadır. AB normları çerçevesinde artık boşluk kaldırmayan yönetmeliklerimiz, duyarlı kamu yönetimi, çevre sorunlarını profesyonel çözümlerle destekleyen sanayicilerimiz ve elbette sğektöre yön veren güç veren çözüm üreten biz atık sektör temsilcilerinin payı büyüktür” dedi.  ?

  Standart yaratılacak
  Neden derneğe ihtiyaç duyduklarını da açıklayan Saraç, “Atık sektörü adına kaçınılmaz hale gelen dernekleşme aşamasının, en az sancı ile atlatılarak, diğer sektörler arasındaki onurlu yerimizi alma zamanı gelmiştir. Sesimizi güçlü olarak duyurabileceğimiz ortak bir zemin bulmakta zorlanıyoruz. Kayıt dışı olup yönetilemeyen atıkları, atık yönetimi sistemi içine yeterince çekilememektedir. Sektöre danışmanlık yapma iddiasındaki kişi ve kurumların verdiği bilgiler standart olmadığı gibi sorunları da çözememektedir. Çıkan atıkların ekonomiye kazandırılması konusunda yeterli mesafe alınamamıştır” dedi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı