Ege Haberleri

EGE

  Atık yağından yakıt üretiyor

  Cesur SERT / İZMİR (DHA)
  22.04.2009 - 21:27 | Son Güncelleme: 22.04.2009 - 21:27

  izmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Necip Kalkan’ın oğlu genç işadamı Olgar Kalkan, Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Ulusal izmir Bitkisel Atık Yağ Toplama Çevre Sağlığı Tarım ve Gıda Danışmanlık Hizmetleri adlı şirketiyle Ege Bölgesi’nde topladığı bitkisel atık yağlarından, yakıt elde ediyor. Firmayı iki yıl önce Mustafa Ezici ile kuran Olgar Kalkan, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisans verildiğini, merkezlerinin izmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde (İAOSB) bulunduğunu, altı araç ve 10 personelle atık yağ topladıklarını İzmit Dilovası’ndaki Ezici Biodizel’e, geri kazanılmak üzere gönderdiklerini söyledi. Kalkan, “Türkiye atık yağlardan dolayı oluşan kanal tıkanıklarının tamiratı için yılda 500 miyon TL harcamaktadır. Yılda tüketilen 1 milyon 650 bin ton yağın 350 bin tonu atık olarak geri dönüyor. 350 bin ton atık yağın geri dönüştürülmesi halinde ekonomiye 1 milyar dolarlık katkı sağlanabilir. Bu, 1 milyar dolarlık daha az petrol ithalatı demektir” dedi.

  ALO ATIK HATTI KURULDU

  Olgar Kalkan, “Bitkisel atık yağları merdiven altı firmaların, atık üreticilerinde bulunan aşçılardan para karşılığında almaları en büyük sıkıntımız. Yağları satın alan kişiler bu yağları filtre edip, rengini açıp tekrar gıda sanayinde kullanıp gıda terörü yaratıyorlar. İl Çevre Müdürlüklerinin, Belediyelerin ve Çevre ve Orman Bakanlığı’nın bu konuda etkin denetimler yapmalarını ve caydırıcı cezalar uygulamalarını istiyoruz” diye konuştu. İlk ve orta dereceli okullarda, özel şirketlerde ve kamu kuruluşlarında çevre mühendisleri aracılığıyla bilgilendirme toplantıları yaptıklarını kaydeden Kalkan şunları söyledi: “En çok yağ getiren okula bilgisayar ve çeşitli kırtasiye araçları hediye ettik.”

  500 BİN KİŞİYE MİKRO GELİR

  Genç işadamı Olgar Kalkan, kullanılmış bitkisel yağlardan enerji üretimine Türkiye’nin kısa sürede geçmesi için devletten destek beklediklerini söyledi. Kalkan, “Hanelerin bizlere ulaşabilmeleri için 0 232 444 28 45 numaralı ALO ATIK hattını faaliyete geçirdik” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı