ANKARA HABERLERİ

Atık suyun gazı enerjiye dönüşüyor

Hürriyet Haber
21.08.2017 - 14:16Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediyesi’nin, Sincan-Tatlar mevkisinde bulunan Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’nde, kentin atık suyu arıtıldıktan sonra Ankara Çayı’na veriliyor.

Hürriyet Haber

İşlemler sırasında tesiste ortaya çıkan biyogaz ve Ankara Çayı’na aktarılan sudan da elektrik üretiliyor. Tesislerin enerji ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan uygulama sayesinde, yıllık ortalama 8,4 milyon TL değerinde tasarruf sağlanıyor. Başkent’in atık suları, 190 hektar alana kurulu Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’nin yanı sıra kentin çevresinde ve ilçelerde bulunan 26 arıtma tesisiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın standartlarına göre arıtılarak, Ankara Çayı’na boşaltılıyor.

SAATTE 1 MEGAWATT ÜRETİM

Tesiste, günde ortalama 765 bin metreküp atık suyu arıtılıyor. Yağışlı günlerde bu rakam ortalama 1 milyon 300 bin metreküpe kadar çıkıyor. İlçelerde bulunan farklı kapasitelerdeki atık su arıtma tesislerinde de 110 bin metreküpün üzerinde su arıtılarak, doğaya dönüşümü sağlanıyor. İşlemler sonucunda katı maddeler ve çamurun, kolayca susuzlaştırılması sağlanıyor. Atık sudan üretilen biyogazla, istasyonda kurulu 3 megavat gücündeki 3 jeneratörde enerji elde ediliyor. Mevcut jeneratörlerin yanı sıra arıtılmış suyun Ankara Çayı’na verildiği noktada, “Arşimet burgusu” olarak adlandırılan yeni hidroelektrik santraliyle de elektrik üretiliyor. Tesis çıkışındaki suyun potansiyel enerjisinden faydalanılarak, her biri 250 kilowatt gücünde 4 adet “Arşimet burgusu” ile saatte 1 megawatt elektrik enerjisi üretilebiliyor.

Etiketler: ENERJI

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Atık suyun gazı enerjiye dönüşüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ağustos 2017 tarihinde saat 14 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Atık suyun gazı enerjiye dönüşüyor haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı