İZMİR HABERLERİ

Atık su arıtmada İzmir yine önde

DHA
05.12.2017 - 12:07 |Son Güncelleme :
DHA

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre İzmir, arıtma tesisi sayısı ve kişi başına düşen arıtma miktarıyla Türkiye'de ilk sırada yer aldı.

TÜİK'in 2016 yılı verilerinden yola çıkarak açıkladığı rakamlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çevre konusunda önde yer aldığını ortaya koydu. Tüm belediyeler arasında uygulanan son 'Belediye Atık Su İstatistik Anketi' sonuçlarına göre İzmir, Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı, kişi başına düşen atık su arıtma miktarı ve AB standartlarında arıtım oranı ile Türkiye’de ilk sırada yer aldı. İzmir’de kişi başına yılda 69.4 metreküp atık su AB standartlarında arıtılırken, bu rakam Muğla’da 41.8 metreküp, İstanbul’da 28.1 metreküp, Ankara’da ise 4.2 metreküp olarak belirlendi. İzmir ayrıca atık su arıtma tesisi ile hizmet verilen 581 belediye içinde evsel atık suyunu yüzde 100 oranında arıtan tek kent oldu.

Anket verilerine göre, Türkiye'de Avrupa Birliği standartlarında arıtım yapan toplam 135 atık su arıtma tesisi faaliyet gösterirken, İzmir, 18’er tesisle Muğla ile birlikte en fazla ileri biyolojik atık su arıtma tesisine sahip il oldu. İzmir ve Muğla’yı 9 tesisle İstanbul, 8 tesis ile Ankara izledi.

İzmir’de, atık suyun yüzde 97.3’ü Avrupa Birliği standartlarında arıtım yapan tesislerde arıtılırken, bu oran Bursa’da yüzde 81, İstanbul’da yüzde 34.4, Muğla’da 58.5, Ankara’da ise yüzde 7.5 olarak belirlendi.

TÜİK verilerine göre, 1397 belediyenin hizmet verdiği Türkiye’de 2016 yılında 4.5 milyar metreküp atık su, kanalizasyon şebekeleri ile toplanarak uzaklaştırıldı ve bunun 3.8 milyar metreküp bölümünün arıtıldığı belirtildi. 3.8 milyar metreküp atık suyun yüzde 23.6’lik bölümü fiziksel arıtma, yüzde 31.6’lık bölümü biyolojik arıtma, yüzde 0.3’lük bölümü doğal arıtma yöntemleri ile arıtılırken, Avrupa Birliği standartlarında arıtılan atık su oranı ise yüzde 44.5 olarak gerçekleşti.

Arıtma yatırımlarındaki başarılarının, aynı zamanda İzmir’in çevre hassasiyetini de gösterdiğini ve bundan büyük gurur duyduklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gerçekleştirdikleri atıksu arıtmaları ile kanalizasyon ve yağmursuyu alt yapı yatırımlarında İzmirlilerin ödediği su faturalarının önemli payının bulunduğunu belirtti. İzmir’de arıtılan evsel atık suyun yüzde 97.3’ünü ileri biyolojik yöntemle yani Avrupa standartlarında arıttıklarının altını çizen Başka Kocaoğlu, "Arıtma yatırımlarımızı sonlandırmış değiliz. Bu yıl Yenifoça, Hasköy ve Türkelli Atıksu Arıtma tesislerini devreye aldık. Tire arıtmasının yapımına devam etmekteyiz. Mordoğan, Kiraz, Beydağ, Kınık, Dikili,  Foça (Gerenköy ve Ilıpınar), Kemalpaşa (Ulucak), Karaburun ve Halilbeyli’de kurulacak yeni arıtma tesisleri için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

1960’lı yıllardan itibaren İzmir Körfezi giderek kirlenmeye başlamış ve her türlü atık, arıtmaya tabi tutulmadan Körfez’e akıtılır olmuştu. Bu süreç 2000 yılına kadar devam etti. O yıl devreye giren Büyük Kanal Projesi ile tüm atık sular arıtma tesislerinde arıtılarak Körfez’e deşarj edilmeye başlandı. 2002 yılında da Güneybatı Atık Su Arıtma Tesisi hizmete alındı. İlerleyen yıllarda Ragıp Paşa Dalyanı’nın yıkılması, Meles Deltası’nın ıslahı, endüstriyel kuruluşlara arıtma tesislerinin yaptırılması ve ıslah çalışmaları gerçekleştirildi. Dere yataklarının içindeki kanal hatları iptal edilerek dere kenarlarına alındı, derelerin sadece yağmur suyunu Körfez’e taşıması sağlandı. 2004 – 2017 yılları arasında 100 milyon liranın üzerinde yatırımla 14 arıtma tesisi hizmete alındı. Böylelikle İzmir, atık su alt yapısı ile gelişmiş ve çağdaş metropollerle yarışır bir konuma ulaştı. Can çekişen Körfez, eski yıllarda olduğu gibi mavi rengiyle tekrar bütünleşti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe ve beldelere kurduğu biyolojik arıtma tesisleri ile Gediz, Nif ve Küçük Menderes havzalarını da kirlilikten kurtardı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Atık su arıtmada İzmir yine önde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2019, Perşembe
 • İmsak
  06:44
 • Güneş
  08:12
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı