Ege Haberleri

  Atık pil getirene sakız hediye

  Mehmed Hakkı ÖZBAYIR / MANİSA, (DHA)
  13.09.2012 - 11:39 | Son Güncelleme:

  Manisa’da, belediye 6 noktaya atık pil toplanma makinesi yerleştirdi.

  Manisa’da atılan her pil için sakız veren makineler özellikle çocukların ilgisini çekti. Toplanan atık piller, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (TAP) tarafından bertaraf edileceği bildirildi.
  Manisa Belediyesi, yeni alınan atık pil toplama makinelerinden birini hizmet binasına diğer 5'ini ise Gençlik Merkezi, Magnesia Alışveriş Merkezi, Kültür Sitesi, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ve otogara yerleştirdi. Her ebattaki atık pili toplama ve boş veya dolu olduğunu algılayabilme özelliğine sahip makinelerden 3'ünün de ihtiyaç halinde kullanılma sunulmak üzere belediye deposunda tutulacağı bildirildi.
  MHP'li Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, yerleştirdikleri makinelerle atık pillerin çöpe giderek doğaya zarar vermesi engellemeyi ve özellikle çocuklara çevre bilinci aşılamayı hedeflediklerini söyledi. Başkan Ergün, tıbbi atıklar gibi kimyasal atıkların da dikkatli bir şekilde bertaraf edilmesi gerektiğine dikkati çekip, “Küçük bir pilin 4 metrekare toprağı kirlettiği bilinmekte. Bu amaçla özellikle sıkça kullanılıp, çöpe atılan pillerin bir araya toplanabilmesine yönelik çalışmak başlattık. Türkiye'de henüz kullanımı yaygınlaşmayan atık pil toplama makineleri hakkında detaylı bir inceleme yaptık. Firma yetkililerinin kullanım garantisi verdiği makinelerden ilk etapta 9 adet temin ettik. 6'sını belirli noktalara yerleştirdik. Kalan 3 tanesini de ihtiyaç halinde kullanıma sunacağız” dedi.
  Atık pil toplama makinelerinde biriken pillerin belediye şantiyesinde depolanacağını da anlatan Başkan Ergün, “Daha sonra bunları atık pillerin ayrı toplanması, taşınması, depolanması ve bertarafında yetkilendirilmiş tek kuruluş olan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İhracatçıları Derneği'ne (TAP) teslim edilecek” diye konuştu.
  Atık pil makineleri hakkında da bilgi veren Başkan Ergün, “Kullanımı çok basit. Makineler sesli uyarı sistemine sahip. Pili makinenin haznesine yerleştirdiğinizde önce dolu mu boş mu olduğunu tespit ediyor. Pil hala doluysa pili geri veriyor. Boş ise depo ederek, karşılığında sakız veriyor. İşlem tamamlandığında da pili atan kişiye teşekkür ediyor. Atık pil toplama makinelerinin özellikle çocuklar için hem eğlendirici hem de öğretici bir sistem olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı