Ege Haberleri

EGE

  Atık metaller sanata dönüşüyor

  Mustafa OĞUZ İZMİR, (DHA)
  06 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 05 Haziran 2013 - 19:03

  KONAK Belediyesi, İzmir’de ilk kez düzenlenen Uluslarası Atık Metal Çalıştayı ile, atıkları sanata dönüştürüp kente simge eserler kazandırıyor.

  Kültürpark’ta, açık alanda oluşturulan dev atölyede, aralarında Finlandiya, Mısır, Kanada, Sırbistan’dan gelenler ile Türk meslektaşlarının da bulunduğu 10 heykeltıraş eserlerini ellerindeki kaynak makineleri ve çekiçlerle yaratmaya başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Heykel Bölümü öğrencileri de ünlü sanatçılarla birlikte çalışmalara katılıp, uygulamalı eğitim alıyor. Bir hurda deposuna dönüşen alanda sanatçılar işe yaramayan her türlü fren balatası, egzoz, kamyon kasası, kepçe ağzı, boru gibi hurda malzemeyi kullanarak, masklar oluşturuyor. Hurda sanat eserlerinden oluşan maskların

  İzmir sokaklarını süslüyeceğini dile getiren heykeltıraşlar, “Amacımız sanatı sokakta sevdirmek ve görsel bir kültür oluşturmak. Bu çalışmanın açık alanda halk önünde yapılması eğitim amaçlı oluyor. Birçok kişi aynı zamanda bu çalışmaları gelip yerinde izleyip, bir yerde bizlerden sanat eğitimi de almış oluyor” dedi. Heykeltıraşlar, doğadaki yapay olan herşeyi bu çalışmada kullandıklarını dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı