"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Atıf Yılmaz Datça’da

YEREL yönetimlerin sorumluluğuna giren en önemli işlerin başında, bence sanatsal etkinlikler gelir.

Datça Belediyesi’nin düzenlediği 1. Ustaya Saygı Sinema Günleri’nin ustası Atıf Yılmaz.

8 Eylül 2006’da başlayacak Günler’de; "Atıf Yılmaz Film Afişleri Sergisi" açılacak, "Her Devrin Yönetmeni Atıf Yılmaz’ı Anmak" başlıklı etkinlikte açılışı Datça Belediye Başkanı Erol Karakullukçu yapacak, onun konuşmasını Kaymakam Mustafa Kaya’nın, Orhan Alkaya’nın, Atillá Dorsay’ın, Berhan Şimşek’in konuşmaları izleyecek.

Datçalılar ya da Datça’ya tatile gelen yerli ve yabancı turistler de, iyi bir sinemacının filmlerini görmeden önce, hayatı, sanatı hakkında bilgi edinecekler.

Türk sinemasının başına gelen belaların hepsi onun da başına gelmiştir.

Komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla hakkında birçok dava açılmış, Türk sinemasının ezeli ve ebedi engelleyicisi sansür onu çok uğraştırmıştır.

Kibar Feyzo filminin bir karesinde duvarda yazılı olan "Kahrolsun Faşizm" yazısı yüzünden film yasaklanır.

Sansürle ilgili hemen hemen bütün yönetmenlerin yaşadığı olaylar, bize bugün hem üzücü hem gülünç gelmektedir.

Atıf Yılmaz, özellikle kadın konusunda tabuları yıkmasıyla, önder bir sanatçı kimliği kazanmıştır .

Atıf Yılmaz’ın bir başka yönü de ustalığıdır. Bugünün usta yönetmenlerinden Zeki Ökten, Halit Refiğ, Şerif Gören ve Ali Özgentürk onun asistanlığını yapmıştır.

"DÜNYA SİNEMA TARİHİNDE BİR BAŞKA BENZERİ YOK"

Halit Refiğ
’in yukarıdaki başlığı taşıyan yazısı bir ustaya gösterilen saygının yanı sıra, Atıf Yılmaz’ın Türk sinemasındaki yerini de belirliyor:

"Bu yıl Atıf Yılmaz ile tanışmamızın tam 50. yılı idi. 1956’da tanışmıştık. Ama ne yazık ki 50. yılı kutlamak kısmet değilmiş.

Tabii herkesin bildiği gibi Atıf Yılmaz sadece benim ustam değildi. O sadece genç sinemacı yetiştiren bir usta mıydı? Hayır. Atıf Yılmaz’ın durup dinlenmeden yaptığı yüzlerce filmin farklı özellikleri göz önünde tutulduğunda, onun dünya sinema tarihinin en ilginç yönetmenlerinden biri olduğu inkár edilemez."

* * *


USTALARA SAYGI günleri için Datça Belediyesi’ni kutluyorum. Türk sinemasının ustalarının filmleri her yerde herkese gösterilmeli.
X