Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Atıcılıkta “İtalyan işi” başarı

Avcılık ve Atıcılık Federasyonu, 2012 Londra Olimpiyatları'na İtalyan Antrenör Diego Gasperini, kondisyonerliğe de Fabio Partiginani ile hazırlanarak, 5 sporcuyla İngiltere'ye gitme başarısını yakaladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Federasyon başkanı Latif Aral Aliş, 2008 Pekin Olimpiyatları'nın hemen ardından, 4 yıllık plan hazırladıklarını belirterek, “2008'in hemen ardından, 2012 için çalışmalara başladık” dedi.

Aliş, “Planlama sonrası Trap Skeet Milli Takım antrenörlüğüne İtalyan Diego Gasperini'yi getirttik. Aynı zamanda İtalyan kondisyoner Fabio Partiginani ile anlaşarak, sporcularımızın fiziksel olarak performanslarını arttırdık” dedi.

Olimpiyat kotası alan sporcuların kişisel fişeklerini de İtalya'da imal ettirdiklerini kaydeden Latif Aral Aliş, oyunlarda kullanılan plakların aynısını da temin ederek antrenmanların bu ekipmanlarla yapılmasını sağladıklarını söyledi.
Aylık maddi destek sağladıkları olimpik takımı, yurtiçi ve yurtdışı hazırlık kamplarına gönderdiklerini ifade eden Aliş, sporcuların uluslararası özel turnuvalara katılımlarını da sağlayarak, tecrübe kazanmaları için çaba harcadıklarını dile getirdi.

Aliş, çalışmaların sonucunda elde ettikleri başarılara ise 2009 Dünya Şampiyonası Trap Erkek Takım üçüncülüğü, 2010'da Avrupa Şampiyonası üçüncülüğü ve Dünya Kupası birinciliği, 2011'de iki Dünya Kupası birinciliği, 2011'de Gençler Dünya Şampiyonası ikinciliği, Avrupa Şampiyonası birinciliği ve 2012 yılında da Dünya Kupası birinciliği, ikinciliği ve üçüncülüğü örneklerini verdi.

Ankara Eryaman'da uluslararası standartlarda elektronik atış poligonları yaptırdıkları, Diyarbakır Atış poligonunu modernize ettikleri ve Trabzon elektronik atış poligonunu ise bitmek üzere oldukları bilgisini veren Aliş, İzmir atış poligonu da 1 ayda yenileyerek, 2010 Dünya Kupası Finalini düzenlediklerini kaydetti.

Latif Aral Aliş, “planlı, bilimsel, eğitime ağırlık veren çalışmalarımız sonucunda yurt içindeki yarışmalarda sürekli Türkiye rekorlarının kırıldığını görmek, ne kadar doğru kararlar verdiğimizin bir kanıtı” değerlendirmesiyle sözlerini tamamladı.

Avcılık ve atıcılık branşında Nihan Kantarcı (trap-skeet, trap), Çiğdem Özyaman (trap-skeet, skeet), Yusuf Dikeç (ateşli ve havalı tabanca), Oğuzhan Tüzün (trap-skeet, trap), İsmail Keleş (ateşli-havalı tabanca) 2012 Londra Olimpiyatları'na katılacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler