KOCAELİ HABERLERİ

"Atıcılığa ilgi artıyor"

AA / Kadir Yıldız
16 Ocak 2015 - 11:32Son Güncelleme : 16 Ocak 2015 - 11:33

- Avcılık ve Atıcılık Federasyonu Başkanı Aliş: - "Son zamanlarda her yaş grubundan sporcu sayısında artış olduğunu görüyoruz. Bu ilginin gerçekleştireceğimiz projelerle daha da artacağını düşünüyorum"

YEREL HABERLER KOCAELİ

AA / Kadir Yıldız

KOCAELİ (AA) - KADİR YILDIZ - Avcılık ve Atıcılık Federasyonu Başkanı Nur Ala Aliş, son zamanlarda her yaş grubundan sporcu sayısında artış olduğunu gördüklerini belirterek, atıcılığa ilginin gerçekleştirecekleri projelerle daha da artacağını düşündüğünü söyledi.

Aliş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'yi uluslararası şampiyonalarda ilk sıralarda yer alarak temsil ettiklerini dile getirerek, milli atıcıların organizasyonlarda önemli başarılar kazandığını söyledi.

Katıldıkları uluslararası müsabakalarda 2013'te 21, 2014'te de 27 madalya aldıklarına dikkati çeken Aliş, bu başarıları elde etmenin gururu ve sevincini yaşadıklarını kaydetti.

Aliş, atıcılığın en eski spor branşlarından olduğunu vurgulayarak, "Türk insanının atıcılıkla tanışması ise yaşam biçiminden yani avcılıktan geliyor. Daha sonra askeri nitelik kazanan atıcılık, zamanla gelişiyor. Türk insanı silah kullanmayı seviyor ve bu konuda da yetenekli çünkü halk kültürü ve mitolojisinde silah Türklerin olmazsa olmazlarındandı. Bu branşın Türk kültüründe manevi değeri ve yeri vardır" diye konuştu.

- "Öncelikli hedef, Olimpiyat Oyunları'na daha fazla sporcuyla katılmak"

Son zamanlarda atıcılık sporuna ilginin arttığını vurgulayan Aliş, "Atıcılık, yetenek ve beceriyle dikkat, konsantrasyon, motivasyon, kararlılığa dayanan ve bu olguları geliştiren spor dalı. Hangi yaşta olursanız olun bu sporu yapabilirsiniz. Son zamanlarda her yaş grubundan sporcu sayısında artış olduğunu görüyoruz. Bu ilginin gerçekleştireceğimiz projelerle daha da artacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"Öncelikli hedefimiz, Olimpiyat Oyunları'na daha fazla sporcuyla katılmak ve atıcılık branşında dünyada ülkemizi en iyi şekilde temsil edip, ülkemize atıcılıkta olimpiyat kotası kazanmaktır" diyen Aliş, edindikleri uluslararası konumu korumaları gerektiği görüşünü paylaştı.

Aliş, sportif başarıda uluslararası alanda rekabet edebilmenin, çağın gereklerine uygun tesis ve çalışma alanlarına sahip olmaktan geçtiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu doğrultuda Ankara'da 90'ıncı Yıl Poligon Kompleksi kapsamında 10-25-50 metre atış poligonlarıyla beşli trap, skeet ve double trap poligonları, paintball oyun alanı, avcılık faaliyetlerimiz için planlanan sportif fonksiyonların yanı sıra sosyal, kültürel ve ticari fonksiyonları da üstlenecek proje planlandı. Şu an uluslararası yarışmalar, elektronik hedef sistemleri ve elektronik sistemlerle gerçekleştiriliyor. Biz de sporcularımıza bu standartlarda antrenman yapmaları için gerekli ortamı sunamazsak uluslararası rekabet söz konusu olamaz. Bu amaçla illerimizde bulunan poligonların elektronik hedeflere ve sistemlere sahip olması için hazırlanan projeleri uygulamaya koyacağız."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden "Atıcılığa ilgi artıyor" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 11 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Atıcılığa ilgi artıyor" haberi güncellenecektir.

  KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:16
  • Guneş
   06:08
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   17:02
  • Akşam
   20:00
  • Yatsı
   21:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı