Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ateşli söylemleri Palin’i hedef haline getirdi

  Financial Times
  12 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ocak 2011 - 10:48

  2008 başkanlık seçimlerinde sürpriz aday olan, yazdığı kitapla ABD siyasetinin yıldızı haline gelen Sarah Palin, Arizona'da yaşanan saldırının ardından eleştiri oklarının hedefi oldu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Henüz bir yıl önce, Tucson’da düzenlenen bir seçim mitinginde Alaska eski valisi Palin, basının “şiddeti özendirdiğinden” yakındı.Palin sözlerine, “Şiddetin çözüm olmadığını biliyoruz… Biz elimizi sadece tercihimizin ne olduğunu tartışmak için kaldırırız” diyerek devam etti. 

   

  Giffords’un hedef alındığı Arizona’daki saldırının ardından, mecliste yer alan iki kadın üye, Cumhuriyetçi Jason Chaffetz ve Demokrat Heath Shuker, halkın arasına karıştıklarında kendilerini korumak için silah taşıyacaklarını belirtti.

    

  Yaptığı siyasi söylemler toplum içinde şiddeti tetiklediği tartışmalarına neden olan Palin, ayrı bir baskıyla karşı karşıya.

   

  Giffords’a suikast düzenleyen 22 yaşındaki Jared Loughner’ın, Palin’in konuşmaları veya aşırı muhafazakar Çay Parti Hareketi üyeleri tarafından etkilendiğini gösteren bir delil yok. Buna rağmen, Palin, sıkça yaptığı şiddet içerikli politik açıklamaları yüzünden ciddi bir denetlemeye tabi tutuluyor. Bunlardan bir tanesi, geçtiğimiz yıl Palin’in kendi sitesinde Giffords’un seçim bölgesini bir silahın namlusunda göstermesi de bulunuyor.

   

  Palin’in sözcülerinden biri, kullanılan simgelerin silah namlusunu çağrıştırmadığını öne sürse de siyasi uzmanlar, Tucson’da yaşanan silahlı saldırının, Palin için bir politik test anlamını taşıdığını belirtti.

   

  2008 yılında ABD Başkan Yardımcısı adayı olan Palin’in yıldızı, geçtiğimiz yıl Çay Partisi Hareketi’nin güçlü bir sembolü haline gelmesiyle parladı. Hatta, 2012 yılındaki seçimlere ABD Başkanı Barack Obama’nın muhtemel rakipleri arasında gösterildi.

   

  ŞİMDİ NE YAPACAK?

  Palin geçmişteki tartışmalarla yüzleştiği zamanlarda, basının liberallerin tarafında yer aldığı, kendisinin ise siyasi arenada ezilen tarafta olduğu söylemiyle gündemde kalmayı başardı.

   

  Ancak Tucson’da yaşanan trajediyi kontrol etmek çok daha fazla manevra gerekebilir. Washington’da lobicilik yapan eski Cumhuriyetçilerden Vin Weber, “Eğer Palin ulusal bir politik lider olmak istiyorsa, kafasını daha fazla kuma gömemez. Bu yüzden yaşananlar hakkında bir açıklama yapmaya zorlanacak. Bence bunu yapmalı” ifadesini kullandı.

   

  Tucson’da altı kişinin öldüğü ve 14 kişinin yaralandığı saldırının hemen ardından, Palin kurbanlar için başsağlığı diledi ve “barış ile adalet” çağrısı yaptı. Ayrıca, sağcı kanadın ünlü radyo ve televizyoncusu Glenn Beck’e elektronik posta aracılığıyla görüşlerini iletti. Beck’in sabah programında okuduğu açıklamada Palin, “Şiddetten nefret ediyorum. Savaştan nefret ediyorum. Eğer politikadan çıkar sağlayanlar bazılarını terör ve şiddeti tetiklemekle suçlamaya eğilirse, çocuklarımızın barış elde edemeyecek” dedi.

   

  PALİN DEĞİŞEBİLİR Mİ?

  Ancak Palin, henüz halkın karşına çıkmadı ve giderek büyüyen politik söylemlerin ölçülü olup olmadığı tartışmasına katılmadı. Düşünce kuruluşu Brookings Institution’dan Thomas Mann, Palin’in bu konularda sessiz kalmasının ABD politikalarındaki yerini güçlendirdiğini ve nüfusun büyük kısmı için oldukça “çekici” olduğunu ifade etti.

   

  Mann, “Palin, tüm ulusun değil, her zaman bir grubun lideri olacağını gösteriyor” dedi. Palin’in üzerindeki odaklanma, partisi içine kendisine yönelik denetimin arttığı günlere rastladı. Eski başkan George Bush’un politik danışmanı Karl Rove, geçtiğimiz yıl Palin’in başkan adaylığı için uygun olup olmadığını sorgulamıştı.

   

  Her ne kadar muhafazakarlardan gördüğü büyük destek devam etse de, Cumhuriyetçiler Palin’in şimdiki konumundan başkanlığa oynayan biri haline dönüşebileceği konusunda şüpheli.

   

  * Bu yazı Finacial Times'taki, "Palin under pressure over heated rhetoric" başlı makaleden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı