Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ateşi Aysal söndürdü

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, bir yandan transfer çalışmalarıyla uğraşırken, diğer taraftan yönetim içerisindeki yükselen ateşin -satranç tahtası üzerinde ustalıkla yapılan hamlelerle- nasıl söndürülmesi gerektiğini herkese gösterdi.

Küçükcük Basel Kulübü'nün bile başkan dahil toplam 5 yöneticiyle yönetildiği bir ortamda, belki de en kalabalık yönetici topluluğu eminim sadece bizde vardır.

Galatasaray'da başkan dahil 16 kişilik bir kadro var. Ve herkes boy göstermek için adeta birbirinin üzerine çıkacak gibi duruyor. Yapılacak transferlerde adını ön plana çıkartanlar, geri planda kaldığını düşünüp huzursuzluk yaratanlar... Perde arkasında hep aynı kişiler. Böyle bir ortamda "İnatlaşma" olmasın da ne olsun.

Başkan Aysal, çok tecrübeli ve başarılı bir iş adamı. Ne zaman nerde hamle yapacağını çok iyi bildiğini dün akşam bir kez daha gösterdi. Uzun süre sessizdi, yönetim içerisindeki ateşi izledi. Fakat durdu durdu, en sonunda masaya yumruğu vurdu. İletişim departmanını kendisine bağladı. Bazı yöneticilerini de tatlı sert bir dille uyardı. Özellikle Ali Dürüst, Mete Başol ve Celal Gürcan'ı. Bu yöneticilerin, kimlerle görüşüp konuştuğu Başkan Ünal Aysal'ın kulağına gitmişti.

Haftarlardır Galatasaray'ın transferde ismi geçen tek isim vardı; Shaqiri. Etrafım "Shaqiri tanıyor musun, nasıl futbolcu" sorusuna, "bugüne kadar doğru düzgün izlemedim", "ismini bile duymadım", "sadece internet ortamından tanıyorum" şeklinde yanıt verenlerle dolu.

Shaqiri, birçok özelliğe sahip bir futbolcu olarak görünüyor. Ama bu genç oyuncuya böylesine yüksek bir rakam verilir mi? İşte bunu tartışırım. Çünkü bu kadar üst düzey futbolcu için neden sadece Galatasaray'ın eline bakıyorlar? Barcelona, Real Madrid uyuyor mu ya da Manchester United'da para mı yok?

FC Basel'in istediği rakam, istenirse ayarlanırdı. Ancak Başkan Ünal Aysal'ın -ekonomiyi iyi bildiği için- resti kesinlikle doğru bir karardı.

Ona verilecek 13 milyon euro, takım içindeki tüm dengeleri bozar. Ayrıca "Böyle bir para harcıyorsanız, Arda'yı niye sattınız" demezler mi?

Başkan "Ronaldinho'yu alalım" derken, Terim'in ısrarla Shaqiri'nin alınmasını istemesi, transferlerde bir ayrımcılık olduğunu ortaya çıkardı. Madem isim atıyorsunuz ortaya benim de bir fikrim var; Berbatov'un sezon sonu sözleşmesi bitiyor ve şu anda 1 milyon euro. Bu rakama transfer edilirse, sezon sonunda kazanan taraf Galatasaray olur.

X