Gündem Haberleri

  Ateş topunun sırrı çözüldü

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BİLİM adamlarının bir türlü sırrını çözemediği, korku filmlerinde ve çizgi romanlarda dehşet' malzemesi olarak kullanılan ‘‘ateş topu’’ biçimindeki yıldırımın sırrı, sonunda çözüldü. İki Yeni Zelandalı kimyacı, Nature dergisinde yayınladıkları bir makalede, bazı fırtınalı havalarda ortaya çıkan ‘‘ateş topu’’ yıldırımın kor halindeki silisyum partikülleri olduğunu öne sürdüler.

  YEDİ KRİSTAL KÜRE

  Bugüne kadar hiç fotoğrafı veya filmi çekilemeyen, görüntülenemeyen ‘‘ateş topu’’ biçimindeki yıldırımı, hemen herkes ünlü çizgi roman kahramanı Tenten'in ‘‘7 Kkristal Küre’’ adlı macerasından biliyordu. Bu çizgi romanda bacadan giren bir ‘‘ateş topu’’ ortalığı birbirine katar ve Profesör Turnusol'u oturduğu koltukla birlikte havalara uçurur. Ateş topunun Tenten'in yaratıcısı Herge'nin çizdiği kadar gücü olmasa da, bazen duvarları delip geçtiği biliniyor. Uzmanlara göre ateş topu, bir deniz topu büyüklüğünde olabiliyor ve 100 mumluk bir ampul kadar ışık yayıyor. Nereden geldiği belli olmayan, 10-12 saniye süreyle yıldırım hızıyla bir sağa bir sola giden, dokunduğunu küle çeviren ve birden patlayıp yok olan ateş topu, insanlar için yakın zamana kadan bir muammaydı. Ancak John Abrahamson ve James Dinniss adlı 2 kimyagerlerin getirdiği açıklama, konuyla ilgili birçok uzman tarafından ‘‘tutarlı’’ buldu:

  Yıldırım, düştüğünde ıslak toprağın birkaç milimetre içine kadar giriyor. Toprağın içindeki karbon ve silisyum partiküllerini kor haline getiriyor. Toprağın nemi ve yıldırımın ısısıyla birden buharlaşan bu partiküller havaya fışkırıyor ve rüzgarın da etkisiyle bir top gibi dönmeye başlıyorlar...

  TEORİ İYİ YA PRATİK

  İki araştırmanın varsayımı, çok tutarlı ve mümkün görülmekle beraber laboratuvar testlerinde sınanmış değil. İki kimyager laboratuvar ortamında bir ateş topu yaratmayı denediler, ama başarılı olamadılar. Yeni Zelandalı kimyagerler, laboratuvar deneylerini sürdürüyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı