Gündem Haberleri

  Ateş etme yetkisine sınırlama!

  Hürriyet Haber
  07.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, güvenlik güçlerinin suçlulara yönelik operasyonlarında ateş etme yetkisini sınırlandırdı. Yüksek Mahkeme, operasyonlarda güvenlik güçlerinin, ‘‘Teslim ol’’ emrine uymayarak, silah kullanmaya teşebbüs eden teröristlere karşı duraksamadan ateş etme yetkisi veren yasal düzenlemeyi oybirliği ile iptal etti.

  Yüksek Mahkeme, yasal boşluk doğmaması için iptal kararının bir yıl sonra yürürlüğe girmesini karara bağladı. Hükümet bu bir yıl içersinde ateş etme yetkisi ile ilgili Terörle Mücadele Yasası'nda iptal kararına paralel düzenleme yapacak.

  İptal gerekçesinde ise, ateşli silah kullanma yetkisinin duraksamadan kullanılmasının, uluslararası yasal düzenlemelere aykırı olduğu belirtilecek. Yüksek Mahkeme, ateş etme yetkisinin duraksamadan değil, kademeli bir süreçten sonra kullanılması gerektiği yolunda karar verdi.

  Yüksek Mahkeme dün ‘‘İl İdaresi Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu, Kuvvetli Tayın Kanunu, Er Kazanından İaşe Edileceklere İlişkin Kanun, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun ve Kimlik Bildirme Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’’un bazı maddelerinin iptal istemlerini esastan görüşerek, karara bağladı. Yüksek Mahkeme, 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'na bir madde ekleyen ve derhal ateş imkanı veren üçüncü maddesini iptal etti. İptal edilen madde şöyle:

  ‘‘Terör örgütlerine karşı icra edilecek operasyonlarda, teslim ol emrine itaat edilmeyerek silah kullanmaya teşebbüs edilmesi durumunda, kolluk kuvveti görevlileri, failleri etkisiz kılmak amacıyla, doğrudan duraksamadan hedefe karşı ateşli silah kullanmaya yetkilidirler.’’

  5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun, ‘‘İllerde çıkabilecek olaylara müdahale edilmesi amacıyla, çevre illerden asker ve polis desteği sağlanmasında gözetilecek hususları’’ düzenleyen 11. maddesinin d fıkrasının bir cümlesini de iptal etti. Yüksek Mahkeme, yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar hükümete bir yıl süre tanıdı. İptal edilen hüküm şöyle:

  ‘‘Olayların niteliğine göre, istenen askeri kuvvetin görevde kalış süresi, vali ile koordine edilerek askeri birliğin komutanı tarafından verilir.’’

  ACİL İHTİYAÇ FONUNA DA İPTAL

  Yüksek Mahkeme, çıkan olaylar nedeniyle doğan ‘‘Acil ve zorunlu ihtiyaçların fonlardan aktarma yapılarak karşılanması’’ konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki veren düzenlemeyi de Anayasa'ya aykırı görerek, iptal etti.

  Bakanlar Kurulu kararı ile fonlardan aktarma yapılmasının mümkün olmadığı sonucuna varan Yüksek Mahkeme, iptal kararını oybirliği ile aldı. Anayasa İptal kararı yasal boşluk doğmaması için bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

  ANAP'tan teşhir itirazı

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı ve bir grup ANAP'lı, sanık ve tutukluların televizyon kameraları önünde teşhir edilmesinin önlenmesi için İçişleri ve Adalet bakanlıklarına başvurdu. Dilekçede herhangi bir polis operasyonu sırasında yakalanan sanıklarla bu operasyonlara hedef olan kişilerin, haklarında hiçbir mahkeme kararı olmadan suçluymuş gibi kamera önünde teşhir edildikleri belirtildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı