« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Atçılıkta devlet teşviği isteği

Türkiye Jokey Kulübü'nün, atçılıkla uğraşan kesimlerin teşvik yasasından yararlanabilmek için Tarım Bakanlığı'na başvuruda bulunacağı bildirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadir Ekinci, atçılığın master plan dahilinde geliştirilmesi için teşvik yasasından yararlanması gerektiğini bunun için de bir paket rapor hazırladıklarını söyledi.

Atçılığın geliştirilmesi için dünyada gelişmiş ülkelerdeki örnekleri incelediklerini belirten Ekinci, “Hazırlığını sürdürdüğümüz raporu tamamladıktan sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na sunacağız. Türk atçılığının dünya pazarında söz sahibi olabilmesi için atçılıkla uğraşan kesimlerin tıpkı hayvancılık gibi devlet teşvikinden yararlanması gerekiyor” dedi.

Türkiye'de atçılığın gelişmesine yönelik hedefleri olduğunu ifade eden Ekinci, şöyle dedi:
“Teşvik sayesinde Türkiye'deki hipodrom sayısı ve dolayısıyla istihdam oranı artarak at ihracatı istenilen seviyeye ulaşacaktır. Geçtiğimiz dönem içerisinde şans oyunlarındaki vergi kesintilerinin azaltılması yönünde bir kanun çıkarıldı. Bu kanunun öncesinde her kaynağa ihtiyaç duyulan at yarışlarında, dünyada emsali görülmemiş kesinti oranları nedeniyle atçılık her yıl 60 milyon YTL zarar eden bir sektör haline gelmişti. Bu kanun ile birlikte yatırım yapılarak sektörün önünün açılması mümkün hale geldi. Türkiye'de at ihracatının yapılması ve dünyadan da çok önemli kanların Türkiye'ye ithal edilmesi yani aygır stokunun iyileştirilmesi için ciddi anlamda teşvik verilmesi gerekiyor. Ancak bu sayede dünya ile mücadele edebilecek at neslini yetiştirebilir ve başarılı sonuçlar alabiliriz.”

Türk atçılığının dünya şampiyonlarında başarılı olamayacağı inancını kırdıklarını kaydeden Ekinci, 2001 yılında Irak savaşına rağmen uçak tutarak dünya şampiyonasına at götürdüklerini aktardı.

Dubai'de 23 yarış gerçekleştirdiklerini belirten Ekinci, “Bu yarışlardan 3 birincilik, 6 ikincilik ve 4 dördüncülük aldık. Toplam 16 yarış tabelaya girdik. Bu sonuç dünya atçılığı seviyesine geldiğimizin de müjdesini veriyor bize. Teşvik yasasından da faydalandığımız taktirde dünya atçılığı ile mücadele edecek duruma geleceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.

"DÜNYADA 6 MİLYAR DOLARLIK BİR YARIŞ ATI PAZARI VARDIR"

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, seçim sonrasında atçılığın teşvikten yararlanması konusunda bakanlığa sunulacak rapora sıcak baktıklarını ve her türlü projeye açık olduklarını söyledi.

25-30 yıl öncesine kadar Diyarbakır'da mahalli yarışlar yapıldığını ve bölgede atçılık kültürünün geçmişe dayandığını belirten Bakan Eker, “Ancak son dönemlerde sosyal hayatla da ilişkili olarak bu spor yok oldu. Bu öncelikli olarak istihdam getirecek bir yatırım. Çünkü bin 500 dekar alanda, alt yapı için yaklaşık 10 trilyon civarında para harcanarak bir takım tesisler oluşturuluyor. Bu fiziki yapı dahilinde at yetiştirilecek, dışarıdan at getirilecek ve yarışlar düzenlenecek”dedi.

Atçılığın kentin sosyal yaşamına büyük katkı sağlayacağını da ifade eden Bakan Eker, şöyle dedi:
"Bu geleceğe dönük para kazandıracak bir iş alanı, bir sektördür. Bugün bizim kastımız yarış değildir. Yarıştan öte bir şeydir. Bugün dünyada 6 milyar dolarlık bir yarış atı pazarı vardır. Her yıl 6 milyar dolarlık at satılır dünyada. Ancak Türkiye bundan nasibini alamıyor. Dolayısıyla 6 milyar dolarlık bir pazarda eğer tarihi tecrübeye sahip, tarihi birikimi olan bir şehir bu alanda yatırım yapar, tesis kurar, faaliyetleri başlatır ve genişletirse bu 6 milyar dolarlık pazardan pay alma şansı artar. Bizim için bütün bunlar istihdam demektir. İşsizliği önlemek ve istihdam yaratmak öncelikli hedefimizdir."

Eker, bu tür yatırımların binlerce kişiye istihdam yarattığını belirterek, bu tür yatırımlardan esnaf, tüccar gibi toplumun her kesiminin nasibini alacağını kaydetti.

Türkiye'de at neslinin, at ırkının ıslah edilmesi ve geliştirilmesi ile ilgili 6132 sayılı bir kanun olduğunu anlatan Eker, şöyle devam etti:
"Bizim esasen at ırkını yetiştirmek, ıslah etmek gibi bir görevimiz var. Biz bir takım görevleri 20 yıllık sürelerle jokey kulübüne devrediyoruz. Jokey kulübü de bizim adımıza yarış müessesesi olarak bu organizasyonları yapıyor. Kulübün bir takım projeleri var. Biz bu projelere destek veriyoruz. Bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz. Yani Türkiye'de atçılığın daha iyi şartlarda yapılması, geliştirilerek uluslararası platforma taşınması, uluslararası pazarlarda Türkiye'nin söz sahibi olması, at ticaretinin yaygınlaştırılması gibi projelere biz açığız ve bunları da imkanlar ölçüsünde destekleyeceğiz."

Bunları da Beğenebilirsiniz