ANTALYA HABERLERİ

ATB Başkanı Çandır: 14 yılın en yüksek enflasyonu

DHA
03.01.2018 - 15:29Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır, son 14 yılın en yüksek yıllık enflasyonunun yaşandığını kaydetti.

ATB Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Aralık 2017 enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Başkan Çandır, aralık ayı tüketici enflasyonunun (TÜFE) yüzde 0.69 ilan edildiğini, 2017 yılı enflasyonunun yüzde 11.92 olarak gerçekleştiğini kaydetti. Son 14 yılın en yüksek yıllık enflasyonunun yaşandığını bildiren Çandır, "Aslında geride bıraktığımız yıl boyunca ilan edilen enflasyonlar, Ocak ve temmuz ayları hariç diğer aylar boyunca rekorlar kırıp çift haneli olarak gerçekleşti" dedi.

G20'NİN İÇİNDE EN YÜKSEK ENFLASYON BİZDE

Türkiye'nin G20 ülkeleri arasında en yüksek enflasyona sahip ülke olduğunu bildiren Ali Çandır, "2017 yılı enflasyonu bakımından dünyadaki yerimiz de istenilen düzeyde gerçekleşmemiştir. Dünyada kırılgan beşli olarak nitelendirilen, Brezilya, Rusya Federasyonu, Çin, Hindistan ve Türkiye grubunda ise diğer dört ülkenin enflasyonlarının toplamından daha yüksek bir enflasyonu yaşamaktayız. Bu durum uluslararası enflasyon karşılaştırmaları bakımından geleceğe ait beklentilerimizi daha gerçekçi yapmamızı zorunlu kılmaktadır" dedi.

2018 BEKLENTİSİ

Üretici enflasyonunun (Yİ-ÜFE) aylık yüzde 1.37, yıllık yüzde 15.47 ilan edildiğini anlatan belirten Çandır, "2017 yılı boyunca mayıs ve haziran ayları hariç son 14 yılın açık ara rekorları olan çift haneli üretici enflasyonlarının yüksek seyretmesinin tüketici enflasyonunu tetikleyici etkisinden sıkça söz ettik. Öyle gözükmektedir ki bu etki, 2018 yılında da kendisini gösterecektir" diye konuştu.

ÇEKİRDEK ENFLASYONDAKİ ARTIŞ MÜCADELEYİ ZORLAŞTIRDI

Çekirdek enflasyonda aylık yüzde 0.55, yıllık yüzde 12.30 oranındaki artışa dikkati çeken Çandır, şu değerlendirmede bulundu:

"Yaşadığımız ve ilan edilen enflasyonun yapısal analizini yaptığımız ve geleceğe ait öngörülerde bulunduğumuz çekirdek enflasyonun taşıdığı önem ortadadır. Çünkü mevsim etkilerine tabi mallar ile kamu otoritesince fiyatları yönetilen ve yönlendirilen mallar çekirdek enflasyon hesabı dışında bırakılmaktadır. Dolayısıyla çekirdek enflasyon ekonominin doğal yapısı içinde olan malların fiyat hareketliliğine tabidir. Yani çekirdek enflasyon, TÜFE'nin kontrol değişkenidir. Son 14 yılın 6'sında ve son 4 yılın 3'ünde TÜFE'den yüksek gerçekleşen çekirdek enflasyon, ekonominin doğal yapısı içinde bulunan malların fiyat artışlarındaki kontrol edilebilirliğin azaldığına işaret etmektedir. Yani çekirdek enflasyonda görülen artış, enflasyonla mücadeleyi zorlaştırmakta ve fiyatlama davranışlarının bozulduğunu göstermektedir."

BATI AKDENİZ EN DÜŞÜK 11. BÖLGE

BAGEV Başkanı Ali Çandır, Antalya, Burdur ve Isparta illerinin yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi'nde enflasyonun aylık yüzde 0.42'lik artışla 26 bölge arasında en düşük ikinci, yıllık yüzde 12.02 artışla ile de en düşük 11. enflasyon olduğunu kaydetti.

ZAMLAR YANSIR ENDİŞESİ

2018 yılında daha düşük bir enflasyon yaşamanın fırsatının nisan, ekim ve kasım aylarında olduğunu bildiren Ali Çandır, "2017 yılı ocak ayındaki yüzde 2.46'lık enflasyondan daha düşük bir enflasyonu beklemek için bu yılbaşında yürürlüğe konan zamlar ile geçen yıl ocak ayı zamları arasındaki farklara bakmak gerekir. Bu yılbaşında yürürlüğe konulan zam oranları, geçen yılkinden daha düşük değildir. Diğer taraftan kur artışlarından kaynaklanan yurt dışı üretici fiyatları (YD-ÜFE) enflasyonunun tüketici fiyatlarına yansımasının etkileri, 2018 yılı içerisinde görülecektir" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ATB Başkanı Çandır: 14 yılın en yüksek enflasyonu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:44
 • Guneş
  07:04
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:51
 • Akşam
  18:20
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı